To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów

BOW must go on... - Nowi whiskomaniacy na forum

Bisu - Pon Maj 17, 2010 11:27 am

Moje podejście wygląda w ten sposób że... przecież żeby mieć rozeznanie w temacie, nie mogę polegać tylko na opiniach innych ; ) Muszę sobie wyrobić własne zdanie... bo przecież może smakować mi coś, co innej osobie już więcej przez podniebienie nie przejdzie :roll:

Pozdrawiam ; )

Wiktor - Pon Maj 17, 2010 12:53 pm

I słusznie. Żeby móc powiedzieć cokolwiek, trzeba kilku(nastu) s/m spróbować.
Czego niniejszym życzę i do czego namawiam ;)

Czarek - Pon Maj 17, 2010 3:46 pm

też prawda, od czegoś zacząć wypada, czemu nie od HP :wink:
BarTT - Pon Maj 17, 2010 3:46 pm

Oj, tu na forum to już gusta tak rozpaskudzone, że jak Ci doradzą to z torbami pójdziesz :lol: To żartem oczywiście, ale weź pod uwagę, że wielu tu obecnych próbowało naprawdę wielu maltów i w swych propozycjach są bardziej wybredni.

Jako początkujący polecam Ci abyś zakupił coś co zwyczajnie Ci się podoba i czego chciałbyś spróbować (oczywiście spójrz w tasting notes, co by na jednopunktową się nie wpakować). Będziesz miał punkt odniesienia i dalej jakoś będzie. Tak było w moim przypadku i wszystko idzie w dobrym kierunku. Gorszych także trzeba spróbować, ot po to chociażby, aby wiedzieć dlaczego są gorsze.

Jesteś z Kartuz, to niedaleko Trójmiasta. Znam tam fajny sklep z miniaturkami (duży wybór, a ceny naprawdę ok.). Za 200zeta kupisz sobie 6-9 miniaturek. Objętościowo mniej niż full, ale nieco się zorientujesz.

kipers - Pon Maj 17, 2010 8:04 pm

Poleciłem HP 12YO, bo moim zdaniem (które tylko potwierdza publikowane tu i ówdzie tasting notes) whisky ta fajnie łączy charakter różnych regionów - jest i sporo słodyczy i trochę torfu, i odrobina dymu. Fajna whisky na początek, bo raz, że można "potrenować" zmysły, a dwa, że łatwiej potem decydować w którą stronę nam bliżej - czy chcemy pożogi Islay, czy słodkości Speyside (uogólniając). Przy okazji, ta whisky nie rujnuje kieszeni, a że nie jest to poszukiwany przez nas "absolut" (nie mylić z Absolutem) to wiadomo - ale to ma być początek, a nie koniec poszukiwań ;)

pozdrawiam,
M.

Wiktor - Pon Maj 17, 2010 9:38 pm

Po HP warto natomiast zainteresowac sie Oban'em 14yo. Whisky ta, podobnie jak wspomniana wyzej, jest rowniez mocno niejednoznaczna, a jeszcze bardziej charakterystyczna, przy tym (wg mnie) ciekawsza. Zielony JW tez bylby niczego sobie, jako starter, oczywiscie ;)
Bisu - Pon Maj 17, 2010 10:46 pm

Wiktor napisał/a:
Zielony JW

Rozwiń ten skrót proszę :shock: Bo nie dowierzam :lol:

Czarek - Pon Maj 17, 2010 10:56 pm

ot, zielony jasiu wędrowniczek
Rafi - Wto Maj 18, 2010 7:35 am

Zielony JW bardzo przyjemny, na początek jak znalazł. To był też mój starter :) a zaraz potem był laphroaig 10 yo, też bardzo przyjemny :twisted:
KoDeR - Wto Maj 18, 2010 10:24 am

Zielony JW to chyba jedyna mieszanka Jaśka bez dodatków zbożówki, czyli mieszanka samych maltów.
Co do Highland Park 12 to całkiem dobry wybór, też była moją pierwszą łychą sm

pawcios - Sob Lip 03, 2010 8:07 pm

Z „brandowych” maltów (brandowych czytaj tych, co inwestują w reklamę i głównie sprzedają blendy) skusiłem się na zielonego słodowego Bushmills’a... czemu Bushmills? Ta whisky spowodowała, że zainteresowałem się tematem... po prostu wydała mi się mniej spirytusowa od innych... smakowała… to był istny przełom w moim łyskowaniu i początek drążenia tematu... po posmakowaniu czarnego Bushmills’a przeleciałem podniebieniem po całej Irlandii aż przyszedł czas na Szkocję i malty... to był kolejny przełom, zdałem sobie sprawę jak mało wiem o whisky… potem przyszedł czas na kolejny przełom i oświecenie i kolejne… to właśnie jest piękne w piciu whisky. Raz Ci się wydaje, że wiele już wiesz a za chwilę okazuje się, że wiesz gó....no i próbujesz dalej.... niekończąca się przygoda!
Ale wracając do zielonego Bushmills’a to niestety nie padłem na kolana... sentyment do tej marki nie pozwala mi powiedzieć, że to nieporozumienie, ale w tym przedziale cenowym można kupić znacznie lepiej. Z tego punktu widzenia chyba odpuściłbym zielonego jasia, bo mam obawy, że może być podobnie.
Mowa jest o HP na początek… to czy osoba zaczynająca przygodę z whisky doceni każdy aspekt HP to już mniej istotna sprawa... ta whisky posmakuje na pewno a głębsze doznania przyjdą z czasem jak już podniebienie się określi co do preferencji pijącego. Ja robię tak, że zostawiam ok. 1/5 każdej wypitej butelki na przyszłość, wstawiam do barku i wracam do niej po miesiącach, czasem nawet roku żeby skonfrontować wspomnienia z tym jak postrzegam daną whisky po wypiciu kolejnych butelek i zdobyciu nowych doświadczeń. Często jestem zaskoczony jak wiele więcej jestem w stanie wyłapać po upływie czasu i literków

KoDeR - Wto Lip 06, 2010 1:33 pm

Bushmills to jest dobry ale z dużą ilością lodu, śmietanką i czymś tam jeszcze jako Baileys, z tym, że lud musi już się trochę rozpuszczać heh. Pierwsze poważniejsze podchody do whisky to był właśnie bushmills oryginal. Potem jakoś tak wpadłem na whisky.pl i na bow.pl, na początku przerażały mnie te regiony i ilość destylarni w Szkocji, dlatego następny miał być 10 letni Bushmills, ale w końcu zdecydowałem się na Highland Park 12 i dopiero wtedy zrozumiałem, że to jest to. Butelka poszła w miarę szybko.
Teraz, to robię tak, że mam conajmniej 3 butelki otwarte w barku a kupuje następną, więc butelka zostaje na dłużej i można porównać sobie jak smakowała wcześniej a jak teraz.

pawcios - Wto Lip 06, 2010 2:32 pm

KoDeR,

No to widzę, że mamy wiele wspólnego... dokładnie ten sam schemat, tyle, że ja mam więcej otwartych butelek (nieustannie kupuję nowe) :D

KoDeR - Wto Lip 06, 2010 2:54 pm

Też bym ciągle kupował nowe, tylko że u mnie blokadą jest moja żonka, gdyby nie ona to całą wypłatę na łychę bym przeznaczył i jadł tylko chleb z masłem hehe
pawcios - Wto Lip 06, 2010 2:57 pm

Moja żona na szczęście nie zagląda do barku i nie liczy butelek :mrgreen:
Poza tym część buteleczek to prezenty, więc już w ogóle można stracić rachubę