UWAGA! Obecna zawarto¶æ serwisu jest testowa - strona jest w trakcie tworzenia. 09.11.2024 21:03

Galeria: Szkocja 2006 (2) - Islay i Jura.

Kraina whisky - fotografie Rajmunda Matuszkiewicza.


Powrót do spisu galerii

   Widok z klifu Meall Ard na poÅ‚udniowy zachód, w stronÄ™ destylarni Lagavulin. Ten lÄ…d na horyzoncie to wysepka Texa, oddzielona od Islay cieÅ›ninÄ… Caolas an Eilein.

M XL XXL
    Malownicze pagody Port Ellen przytÅ‚oczone przez masywne – i paskudne – budynki sÅ‚odowni. Widok od strony brzegu zatoki Kilnaughton Bay.

M XL XXL
 
   W tych magazynach, tuż nad brzegiem Kilnaughton Bay, ciÄ…gle jeszcze podobno znaleźć można wiele dobrego, mimo iż destylarnia od lat już nie funkcjonuje.

M XL XXL
    Szerszy widok na plażę nad Kilnaughton Bay oraz na sÅ‚odowniÄ™ i destylarniÄ™ Port Ellen.

M XL XXL
 
   Kilnaughton Bay i Port Ellen wczesnym wieczorem. Pogoda w dalszym ciÄ…gu niepewna, a przed nami kilka dni na Islay i Jurze.

M XL XXL
    Destylarnia Lagavulin wczesnym wieczorkiem. Widok od strony drogi prowadzÄ…cej do Ardbeg.

M XL XXL
 
   Zatoka Claggain Bay, nad którÄ… rozbity byÅ‚ nasz namiot, o poranku tonęła w mgle. Claggain Bay znajduje siÄ™ kilka kilometrów za Ardbeg.

M XL XXL
    Kamienista plaża nad Claggain Bay. SÅ‚oÅ„ce próbuje przebić siÄ™ przez gÄ™stÄ… mgÅ‚Ä™. Jest nadzieja na piÄ™knÄ… pogodÄ™...

M XL XXL
 
   Nad Claggian Bay mgÅ‚a coraz rzadsza. Widok na Claggain River wpadajÄ…cÄ… tu do morza. No i namiot oraz samochód nieustraszonych zdobywców Szkocji.

M XL XXL
    UjÅ›cie Claggain River, mgÅ‚y coraz mniej, widoki coraz bardziej sÅ‚oneczne.

M XL XXL
 
   Wynik pojedynku sÅ‚oÅ„ca z mgÅ‚Ä… nad Claggain Bay wydaje siÄ™ być przesÄ…dzony na korzyść tego pierwszego. Czas zwijać obozowisko i ruszać do Ardbeg, Lagavulin i Laphroaig.

M XL XXL
    I jeszcze jedno ujÄ™cie owego zjawiskowego poranka nad Claggain Bay.

M XL XXL
 
   UjÅ›cie Claggain River.

M XL XXL
    Klify Rubha Buidhe na Islay w porannej mgle.

M XL XXL
 
   Nasz namiot o poranku nad Claggain Bay na Islay.

M XL XXL
    Most nad Claggain River i wzgórze Cnoc Mór na Claigin. W dalszym ciÄ…gu wyspa Islay.

M XL XXL
 
   Nasz namiot i zatoka Claggain Bay raz jeszcze.

M XL XXL
    Claggain Bay na Islay o poranku – szerszy plan. Wytęż wzrok i znajdź namiot i samochód polskich wÄ™drowców...

M XL XXL
 
   Jedna z pagód w Ardbeg – noclegowisko ptaków.

M XL XXL
    Gdyby ktoÅ› miaÅ‚ wÄ…tpliwoÅ›ci, że whisky szkocka leżakuje w beczkach po bourbonie – oto dowód. Ta beczka czeka na napeÅ‚nienie na dziedziÅ„cu w Ardbeg.

M XL XXL
 
   Widok na część budynków w Ardbeg z niewielkiego klifu nad brzegiem morza. Budynek z napisem Ardbeg wbrew pozorom nie sÅ‚uży jako magazyn whisky, lecz jest takim sporym warsztatem. Tutaj miÄ™dzy innymi naprawia siÄ™ beczki. Ten budynek bezpoÅ›rednio na prawo od niego (z tablicÄ… informacyjnÄ…) to miejsce napeÅ‚niania beczek.

M XL XXL
    Ardbeg. Budynek byÅ‚ej sÅ‚odowni funkcjonuje w tej chwili jako Visitor Centre. Znajdziemy tam sklepik, restauracjÄ™ Old Kiln Cafe, a także biura administracji destylarni. Tam też powiedzie nas przewodnik na degustacjÄ™ po zakoÅ„czeniu zwiedzania.

M XL XXL
 
   Beczki na dziedziÅ„cu Ardbeg czekajÄ… na swojÄ… kolej, czyli na napeÅ‚nienie Å›wieżym destylatem.

M XL XXL
    Destylarnia Ardbeg i zatoka Loch an t-Sailein w caÅ‚ej okazaÅ‚oÅ›ci. BiaÅ‚y domek, pierwszy od prawej, to dom menadżera destylarni. A zupeÅ‚nie przypadkiem najlepsze beczki leżakujÄ… w magazynie tuż obok...

M XL XXL
 
   Zbliżenie na pagody w Ardbeg. SpowijajÄ…cy je dym pochodzi z pieców pod alembikami, nie ze sÅ‚odowni. W Ardbeg jedynie nieÅ›miaÅ‚o i nieoficjalnie przebÄ…kuje siÄ™ o planach ponownego uruchomienia sÅ‚odowni.

M XL XXL
    Wasz czÅ‚owiek w Szkocji. Tym razem na klifie Meall Ard, górujÄ…cym nad okolicÄ….

M XL XXL
 
   Widok na Ardbeg z drogi prowadzÄ…cej do pozostaÅ‚ych dwóch destylarni i wreszcie do Port Ellen. WejÅ›cie do zatoki Loch an t-Sailein upstrzone jest mniejszymi i wiÄ™kszymi skaÅ‚ami o wdziÄ™cznie brzmiÄ…cych nazwach Iseanach Mór, Cam Sgeir, czy Sgeir a’Chlachain.

M XL XXL
    WzdÅ‚uż brzegów Islay, w bezpiecznej odlegÅ‚oÅ›ci od skaÅ‚ Sgeir a’Chlachain, w stronÄ™ Port Ellen podąża pierwszy tego ranka prom Caledonian MacBrayne z Kennacraig. Na pierwszym planie oczywiÅ›cie Ardbeg, w tle natomiast – wynurzajÄ…cy siÄ™ spoza porannych mgieÅ‚ półwysep Kintyre. Choć gÅ‚owy nie dam czy to nie już Irlandia. NastÄ™pnym razem obiecujÄ™ sprawdzić na pewno.

M XL XXL
 
   Widok na destylarniÄ™ Lagavulin od strony Lagavulin Bay.

M XL XXL
    Ruiny zamku Dunyvaig, strzegÄ…cego wejÅ›cia do zatoki Lagavulin Bay. Dunyvaig Castle niegdyÅ› byÅ‚ siedzibÄ… WÅ‚adców Wysp (Lords of the Isles) z klanu MacDonald. W tle – wysepka Texa.

M XL XXL
 
   Destylarnia Lagavulin, nad zatokÄ… Lagavulin Bay, widziana z ruin zamczyska Dunyvaig.

M XL XXL
    Ruiny Dunyvaig Castle. W tle – fragment wysepki Texa.

M XL XXL
 
   Ruiny Dunyvaig Castle i Texa.

M XL XXL
    Na jednej ze skaÅ‚ wystajÄ…cych ponad powierzchniÄ™ morza u wejÅ›cia do zatoki Lagavulin Bay, Was dzielny reporter dostrzegÅ‚ żerujÄ…cego ostrygojada.

M XL XXL
 
   Widok na Lagavulin i Lagavulin Bay raz jeszcze.

M XL XXL
    Wjeżdżamy do osady Lagavulin. Oprócz samej destylarni, znajdzie siÄ™ tam może ze cztery domostwa. A tablica przy drodze informuje, że niegdyÅ› w tej okolicy mówiÅ‚o siÄ™ zupeÅ‚nie innym jÄ™zykiem. I że nazwa Lagavulin wÅ‚aÅ›nie z tamtego jÄ™zyka pochodzi.

M XL XXL
 
   Na dziedziÅ„cu destylarni Laphroaig znajdziemy kÄ™pkÄ™... palm. To wpÅ‚yw ciepÅ‚ego PrÄ…du Zatokowego opÅ‚ywajÄ…cego SzkocjÄ™ i IrlandiÄ™. NiemaÅ‚e znaczenie ma też fakt, że akurat ten gatunek palm dostosowany jest do życia w klimacie nieco bardziej surowym niż Å›ródziemnomorski czy tropikalny.

M XL XXL
    Widok na Laphroaig od bramy wjazdowej.

M XL XXL
 
   Dziedziniec Laphroaig. Ten budynek po prawej stronie to hala alembików – tutaj odbywa siÄ™ destylacja whisky.

M XL XXL
    Budynki Laphroaig od strony morza – od zatoki Loch Laphroaig.

M XL XXL
 
   Jezioro Å‚abÄ™dzie w Laphroaig, na zatoce Loch Laphroaig.

M XL XXL
    Destylarnia Laphroaig nad zatokÄ… Loch Laphroaig w caÅ‚ej okazaÅ‚oÅ›ci.

M XL XXL
 
   Tablica wskazujÄ…ca kierunek do sÅ‚odowni Port Ellen. W tle romantyczne pagody nieczynnej już destylarni.

M XL XXL
    Pagody destylarni Port Ellen.

M XL XXL
 
   Prom Caledonian MacBrayne opuszcza nabrzeże portowe w Port Ellen. To ten sam, który udaÅ‚o mi siÄ™ sfotografować wczeÅ›niej, z Ardbeg na pierwszym planie.

M XL XXL
    Torfowisko przy drodze wiodÄ…cej z Port Ellen do Bowmore. Torf kopie siÄ™ w Szkocji zwykle w okolicach czerwca-lipca, po czym czeka siÄ™ na jego wyschniÄ™cie. Kto wie, może akurat ten torf posÅ‚uży do suszenia sÅ‚odu w Laphroaig lub Bowmore. A może zapach jego dymu poczujemy kiedyÅ› w Ardbeg?

M XL XXL
 
   Ten sam torf, parÄ™ metrów od drogi wiodÄ…cej z Port Ellen do Bowmore.

M XL XXL
    SÅ‚ynny okrÄ…gÅ‚y koÅ›ciół w Bowmore, widok na zatokÄ™ Loch Indaal, a te budynku z lewej strony, po drugiej stronie zatoki, to Bruichladdich.

M XL XXL
 
   Destylarnia Bowmore na wyspie Islay, widziana od strony przystani. Ta woda, to zatoka Loch Indaal.

M XL XXL
    Główna ulica w Bowmore, na koÅ„cu której znajduje siÄ™ okrÄ…gÅ‚y koÅ›ciół. Sklep Co-Op po lewej stronie to bodaj najwiÄ™ksza placówka handlowa na Islay, a znajdujÄ…cy siÄ™ po prawej stronie National Bank of Scotland (charakterystyczne logo) to jedyna placówka bankowa. I bodaj jedyny bankomat na caÅ‚ej wyspie. No i to tutaj wsiada siÄ™ do autobusu do Port Askaig – żółta wiata przystanku autobusowego po prawej stronie zdjÄ™cia.

M XL XXL
 
   Widok ogólny na destylarniÄ™ Bowmore od strony bramy głównej. Charakterystyczne pagody zwieÅ„czajÄ… dach suszarni sÅ‚odu – jednej z niewielu dziaÅ‚ajÄ…cych jeszcze w caÅ‚ej Szkocji.

M XL XXL
    Zbliżenie na pagody nad Bowmore. W chwili gdy to zdjÄ™cie byÅ‚o robione, destylarnia byÅ‚a akurat w trakcie przerwy wakacyjno-remontowej, wiÄ™c nie mogÅ‚em uchwycić wydobywajÄ…cego siÄ™ spod daszków dymu.

M XL XXL
 
   Główna brama wjazdowa do Bowmore. Te budynku naprawdÄ™ sÄ… takie biaÅ‚e. Za każdym razem gdy tam byÅ‚em dokÅ‚adnie tak wyglÄ…daÅ‚y. Chyba, że je malujÄ… za każdym razem krótko przed moim przyjazdem...

M XL XXL
    Ten skrawek asfaltu w lewym dolnym rogu to główna droga prowadzÄ…ca z Bridgend do Port Charlotte na Islay. Jedna z głównych dróg caÅ‚ej wyspy. Po drodze jest Bruichladdich. A przy drodze – nierzadko na drodze – stada pasÄ…cych siÄ™ owieczek. Trzeba jeździć bardzo ostrożnie.

M XL XXL
 
   W recepcji Bruichladdich znajdziemy beczki, z których możemy samodzielnie nalać sobie whisky. Za jedyne 55 funtów. Jak siÄ™ później okazaÅ‚o, jest to ostatnio dość powszechny trend w szkockich destylarniach.

M XL XXL
    Na półkach sklepiku w Bruichladdich znaleźć można caÅ‚kiem imponujÄ…cy wybór produktów destylarni. Tutaj widok na rzÄ…d Laddie 1991 Yellow Submarine.

M XL XXL
 
   Do wyboru, do koloru. W Bruichladdich majÄ… coÅ› dla każdego.

M XL XXL
    Jak widać, podczas naszej wizyty w Bruichladdich pracowali peÅ‚nÄ… parÄ…. Tutaj – widok na kadź zaciernÄ…, w której akurat odbywa siÄ™ mieszanie zeÅ›rutowanego sÅ‚odu z wodÄ….

M XL XXL
 
   ZamkniÄ™cie wlotu alembika w Bruichladdich.

M XL XXL
    Alembik drugiej destylacji w Bruichladdich. Tzw. low wines still. Alkohol opuszczajÄ…cy to naczynie ma stężenie ponad 70% i – po rozcieÅ„czeniu do 63,5% - trafia do beczek.

M XL XXL
 
   Jak widać, praca nad powiÄ™kszaniem zawartoÅ›ci magazynów Bruichladdich szÅ‚a peÅ‚nÄ… parÄ… podczas mojej ostatniej bytnoÅ›ci. Widok na tzw. spirit safe, gdzie oddziela siÄ™ niedogony od frakcji wÅ‚aÅ›ciwej. ZdjÄ™cie może być dowodem na to, że whisky zawdziÄ™cza swojÄ… barwÄ™ beczkom, w których leżakuje. Tu, przed leżakowaniem, jest zupeÅ‚nie bezbarwna.

M XL XXL
    Jeszcze jedna magiczna skrzyneczka zwana spirit safe, w której oddzielane sÄ… niepożądane fragmenty destylatu od frakcji wÅ‚aÅ›ciwej.

M XL XXL
 
   Tutaj odbywa siÄ™ pobieranie próbek po pierwszej, wstÄ™pnej destylacji. CaÅ‚ość idzie dalej, do drugiego alembika.

M XL XXL
    Alembiki pierwszej, wstÄ™pnej destylacji w Bruichladdich. Alkohol opuszczajÄ…cy te kuby ma dwadzieÅ›cia parÄ™ procent i poddawany jest drugiej, koÅ„cowej destylacji.

M XL XXL
 
   Jeszcze jeden widok na alembiki drugiej destylacji w Bruichladdich.

M XL XXL
    WnÄ™trze jednego z magazynów w Bruichladdich. W tym magazynie leżakuje whisky pochodzÄ…ca z różnych destylarni, a zakupiona zostaÅ‚a przez niezależnego dystrybutora, Murray McDavid. W tym magazynie Jim McEwan lubi eksperymentować z różnymi rodzajami beczek.

M XL XXL
 
   Jeszcze jeden rzut oka na „ulubiony magazyn Jima McEwana”. W oczy rzucajÄ… siÄ™ beczki, w których wczeÅ›niej leżakowaÅ‚a Rioja. Zapewniam, że w tej chwili wypeÅ‚nione sÄ… przedniÄ… whisky.

M XL XXL
    Tutaj widać wyraźnie, że w tym magazynie znajdziemy nie tylko Bruichladdich. Widać Lagavulin, Caol Ila...

M XL XXL
 
   W tych dwóch ogromnych cysternach zbierana jest whisky, którÄ… majÄ… być napeÅ‚nione beczki zanim na dÅ‚ugie lata trafiÄ… do leżakowania w magazynach.

M XL XXL
    Jak w Bruichladdich lubiÄ… siÄ™ chwalić – jedyna na Islay linia do butelkowania whisky. Na pierwszym planie zapas pustych butelek do napeÅ‚nienia whisky.

M XL XXL
 
   Po zakoÅ„czeniu zwiedzania dostajemy do wyboru kilka różnych wersji Bruichladdich do degustacji. Na zdjÄ™ciu buteleczki wybrane przez Waszych wysÅ‚anników do krainy whisky.

M XL XXL
    Szklaneczka Bruichladdich na pokrytym tartanem stoliku w recepcji destylarni.

M XL XXL
 
   Ogromne beczki po sherry i niewielki czÅ‚owiek po przejÅ›ciach ;-) Na dziedziÅ„cu Bruichladdich uczestnik Akademii Whisky Bruichladdich zajmuje siÄ™ przygotowaniem beczek do napeÅ‚nienia.

M XL XXL
    PoÅ‚ożyć wreszcie swoje Å‚apska na dużej, piÄ™knej beczce... Wasz czÅ‚owiek w Bruichladdich.

M XL XXL
 
   Historyczny moment. Jim McEwan nabiera nieco czterokrotnie destylowanej Perilous Whisky (86%) żeby nalać jej do kieliszka i podać autorowi tych zdjęć. A to dopiero poczÄ…tek wycieczki po jego ulubionym magazynie.

M XL XXL
    Za chwilÄ™ napeÅ‚niony zostanie nastÄ™pny kieliszek. Tym razem bÄ™dzie to Mortlach 1993 z beczki po winie Syrah.

M XL XXL
 
   Takimi etykietami opatrzone sÄ… beczki. Etykieta zawiera informacje dotyczÄ…ce rodzaju whisky, rocznika, rodzaju beczki, daty napeÅ‚nienia, oraz systemu przetaczania beczek w obrÄ™bie magazynu.

M XL XXL
    Jak widać, dane mi też byÅ‚o spróbować Bruichladdich 1991 leżakowanej w beczkach po Chateau d’Yquem.

M XL XXL
 
   WÅ‚aÅ›nie pobierana jest próbka Bruichladdich 1991 Chateau d’Yquem finish. A to jeszcze zdecydowanie nie koniec wycieczki...

M XL XXL
    Jim nalewa mi Glen Scotia 1992. Pierwsza Glen Scotia, która mi naprawdÄ™ smakowaÅ‚a. Przepyszna rzecz, prosto z beczki po rumie. Warto zwrócić uwagÄ™ na znajdujÄ…ce siÄ™ obok beczki Littlemill. I nie należy w żadnym wypadku zwracać uwagi na to ile whisky rozlewa siÄ™ podczas takiej degustacji. Szczególnie w przypadku kÅ‚opotów z sercem...

M XL XXL
 
   Czasem polewanie goÅ›ciowi wymaga wrÄ™cz akrobatycznych umiejÄ™tnoÅ›ci. A pod koniec „zwiedzania” może nawet być niebezpieczne. Ale Jim McEwan jest tu u siebie, a ja na tym etapie jestem już nieźle znieczulony, wiÄ™c nie zważam na niebezpieczeÅ„stwa...

M XL XXL
    Widok ogólny na Bruichladdich od strony zatoki Loch Indaal. Teraz zmierzamy do Kilchoman. Ale najpierw obfity gorÄ…cy posiÅ‚ek na plaży Loch Indaal. I dÅ‚ugi odpoczynek. Spożycie jednak byÅ‚o nieprzyzwoicie duże.

M XL XXL
 
   Zanim trafiliÅ›my do samej destylarni, najpierw obejrzeliÅ›my pobliski cmentarz, na którym znajduje siÄ™ przepiÄ™kny krzyż celtycki z okoÅ‚o roku 1500.

M XL XXL
    Kilchoman Cross raz jeszcze.

M XL XXL
 
   PÅ‚yty nagrobne z wizerunkami zmarÅ‚ych – zniszczone przez czas i niszczÄ…ce dziaÅ‚anie pogody – na cmentarzu w Kilchoman.

M XL XXL
    Wreszcie w najnowszej destylarni whisky w Szkocji. Na zdjÄ™ciu alembik drugiej destylacji, tzw. spirit still.

M XL XXL
 
   Autoportret z destylowanÄ… whisky w tle. Tak w Kilchoman wyglÄ…da tzw. spirit safe, czyli miejsce, w którym frakcjÄ™ wÅ‚aÅ›ciwÄ… destylatu oddziela siÄ™ od przedgonów i niedogonów.

M XL XXL
    W Kilchoman dziaÅ‚a tylko jedna para stosunkowo niewielkich alembików. Na pierwszym planie tzw. wash still, alembik do pierwszej destylacji.

M XL XXL
 
   Zawór wlotu alembika drugiej destylacji.

M XL XXL
    Rzut oka na halÄ™ produkcyjnÄ… w Kilchoman. Na pierwszym planie alembiki, w tle – kadź zacierna.

M XL XXL
 
   I jeszcze jeden rzut oka na destylowanÄ… whisky w Kilchoman.

M XL XXL
    LeżakujÄ…ca whisky w Kilchoman. Od samego poczÄ…tku w oczy rzuca siÄ™ poczucie Å›wieżoÅ›ci i brak patyny, tak charakterystycznej dla pozostaÅ‚ych destylarni.

M XL XXL
 
   Znakowanie beczek nazwÄ… destylarni. Czynność ta wykonywana jest w niemal pustej hali magazynu, która z czasem ma zapeÅ‚nić siÄ™ po sufit beczkami z dojrzewajÄ…cÄ… whisky.

M XL XXL
    Teraz już wiadomo na pewno, że whisky nalana do tej beczki pochodzić bÄ™dzie z Kilchoman.

M XL XXL
 
   I nietrudno siÄ™ przy tym farbÄ… pochlapać...

M XL XXL
    WejÅ›cie do sÅ‚ynnej suszarni sÅ‚odu, która spÅ‚onęła krótko po uruchomieniu destylarni, powodujÄ…c kolejne przesuniÄ™cie w czasie terminu rozpoczÄ™cia destylacji.

M XL XXL
 
   WnÄ™trze recepcji w Kilchoman, bÄ™dÄ…cej jednoczeÅ›nie sporej wielkoÅ›ci – jak na otoczonÄ… polami i górami farmÄ™ – sklep z różnego rodzaju pamiÄ…tkami i gadżetami. Tutaj też dostaniemy odrobinÄ™ tutejszego produktu do degustacji.

M XL XXL
    Oprócz sporego wyboru towarów i paskudnej niedojrzaÅ‚ej whisky, w recepcji w Kilchoman majÄ… bardzo eleganckie toalety. Jak bodaj w żadnej innej destylarni w Szkocji. Prosto i na lewo.

M XL XXL
 
   Gdyby nie szyld na budynku głównym, nic nie wskazywaÅ‚oby na to, że wjeżdżamy wÅ‚aÅ›nie na teren destylarni. Kilchoman sprawia wrażenie, gospodarstwa rolniczego, w którym niejako przy okazji destyluje siÄ™ whisky. Co zresztÄ… w dużej mierze jest prawdÄ….

M XL XXL
    W drodze do Bunnahabhain, biegnÄ…cej w dużej mierze wzdÅ‚uż cieÅ›niny Sound of Islay, nie sposób oderwać oczu od widoku wyspy Jura po drugiej stronie cieÅ›niny. StÄ…d widać wyraźnie dlaczego widoczne tam góry nazywajÄ… siÄ™ „Paps of Jura” – „Piersi Jury”.

M XL XXL
 
   Widok na cieÅ›ninÄ™ Sound of Islay, na JurÄ™ i jej piersi. CiÄ…gle w drodze do Bunnahabhain.

M XL XXL
    Tuż za osadÄ… Bunnahabhain uważać trzeba na ostry zakrÄ™t w prawo. Teraz już z górki na pazurki, prosto do destylarni. WiÄ™kszość budynków skryÅ‚o siÄ™ za zieleniÄ… z prawej strony.

M XL XXL
 
   Dziedziniec Bunnahabhain, Piersi Jury, i nasza skromniutka fiesta tuż obok destylarnianego vana.

M XL XXL
    OczekujÄ…ce na napeÅ‚nienie beczki trzeba byÅ‚o regularnie polewać wodÄ…, żeby nie rozeschÅ‚y siÄ™ i nie popÄ™kaÅ‚y. Tegoroczne lato byÅ‚o wyjÄ…tkowo upalne w Szkocji. Niektórym destylarniom groziÅ‚y przestoje z powodu braku wody.

M XL XXL
 
   Polewane beczki z widokiem na Paps of Jura.

M XL XXL
    No i to chyba byÅ‚a jedyna okazja żeby tego lata w Szkocji zobaczyć tÄ™czÄ™.

M XL XXL
 
   Hala alembików w Bunnahabhain.

M XL XXL
    Bardzo mi siÄ™ podobaÅ‚o niczym nieskrÄ™powane, samodzielne buszowanie po destylarni. Pies z kulawÄ… nogÄ… nie zajrzaÅ‚ co ja tam robiÄ™. A ja tylko fotografowaÅ‚em ;-) Tutaj tzw. spirit safes, czyli szafki kryjÄ…ce krany do oddzielania frakcji wÅ‚aÅ›ciwej destylatu.

M XL XXL
 
   Jak widać, w Bunnahabhain wÅ‚aÅ›nie mieli okres przestoju wakacyjnego. Alembiki otwarte, w hali pusto i smutno...

M XL XXL
    Ten ogromny kanciasty pojemnik w gÅ‚Ä™bi to low wines receiver, czyli pojemnik na destylat po pierwszej destylacji. Z niego napeÅ‚niane sÄ… alembiki do drugiej, ostatecznej destylacji.

M XL XXL
 
   W zwiÄ…zku z obowiÄ…zujÄ…cymi od kilku lat przepisami, alembiki nie mogÄ… już być ogrzewane otwartym ogniem. W miejsce pieców zamontowano maÅ‚o romantycznie wyglÄ…dajÄ…cÄ… instalacjÄ™ gazowÄ….

M XL XXL
    Brama prowadzÄ…ca na dziedziniec destylarni pozostaje uchylona nawet w okresie, gdy destylarnia jest nieczynna.

M XL XXL
 
   Widok na JurÄ™ z nabrzeża w Bunnahabhain. Aż trudno uwierzyć, że to Szkocja sÅ‚ynie raczej z ponurej i deszczowej pogody.

M XL XXL
    Widok na budynki destylarni z nabrzeża. Po prawej stronie od budynków widać mgÅ‚Ä™ rozpylanej nad beczkami wody.

M XL XXL
 
   Charakterystycznym elementem na wiÄ™kszoÅ›ci nabrzeży w Szkocji sÄ… kosze do poÅ‚owu krabów. W tle Paps of Jura.

M XL XXL
    W drodze powrotnej z Bunnahabhain natknÄ™liÅ›my siÄ™ na pasÄ…ce siÄ™ stadko szkockich krów. Krowy – jak widać – byÅ‚y zdecydowanie mniej zainteresowane nami, niż my nimi.

M XL XXL
 
   W Caol Ila mogliÅ›my pooglÄ…dać jedynie budynki z zewnÄ…trz. Najwidoczniej w Diageo majÄ… jakieÅ› inne wytyczne dotyczÄ…ce zabezpieczania budynków niż w Bunnahabhain czy Ardbeg. No i tak z zewnÄ…trz to i wiele siÄ™ nie udaÅ‚o zobaczyć, niestety. Tutaj hala alembików, widzianych przez szybÄ™.

M XL XXL
    Budynek główny destylarni widziany z nabrzeża. Każda destylarnia na Islay miaÅ‚a swego czasu regularne poÅ‚Ä…czenia morskie ze staÅ‚ym lÄ…dem, stÄ…d przy każdej znajdziemy nabrzeże portowe. W lepszym lub gorszym stanie, gdyż w chwili obecnej użytkowane sÄ… jedynie przez niewielkie łódki, żaglówki i ewentualnie jachty.

M XL XXL
 
   Widok na cieÅ›ninÄ™ Sound of Islay, oddzielajÄ…cÄ… JurÄ™ od Islay, z nabrzeża w Caol Ila.

M XL XXL
    Destylarnia Caol Ila – widok ogólny. I kompletny. W Caol Ila już nic wiÄ™cej nie ma. Nieco wyżej, w górÄ™ drogi, z której robione byÅ‚o zdjÄ™cie, znajduje siÄ™ jeszcze kilka domostw.

M XL XXL
 
   Dziedziniec Caol Ila i część budynków destylarni.

M XL XXL
    I jeszcze jeden rzut oka na budynki destylarni – zamkniÄ™te na gÅ‚ucho – i na halÄ™ alembików.

M XL XXL
 
   Wyspa Jura. Potok Abhainn an Daimh-sgeir uchodzi do morza, przepÅ‚ywajÄ…c wczeÅ›niej pod malowniczym mostem. Idealne miejsce na biwak. Nie caÅ‚kiem jednak. W tym miejscu znajduje siÄ™ prawdziwa wylÄ™garnia maÅ‚ych szkockich paskud latajÄ…cych, zwanych tutaj midges. Kto tego na wÅ‚asnej skórze nie doÅ›wiadczyÅ‚, nie wie o czym mowa. Najbardziej zajadÅ‚y atak wygÅ‚odniaÅ‚ych komarów to nic przy niewinnie wyglÄ…dajÄ…cych szkockich meszkach.

M XL XXL
    Widok na destylarniÄ™ Isle of Jura w miejscowoÅ›ci Craighouse. CaÅ‚e Craighouse jest w sumie niewiele wiÄ™ksze. Do tego, co widać na zdjÄ™ciu, dodaj kilka domów, sklep i hotel – oto i stolica wyspy. Ale czegóż oczekiwać od wyspy, na której Å‚Ä…cznie mieszka 200 ludzi?

M XL XXL
 
   Ten Å›liczny trawnik przed hotelem (po lewej, raczej poza kadrem) może sÅ‚użyć za pole namiotowe. Rozbicie namiotu nie kosztuje tutaj nic, a skorzystać można z hotelowej Å‚azienki. Już odpÅ‚atnie. W caÅ‚ej Szkocji trudno jednak o pole namiotowe usytuowane bliżej jakiejkolwiek destylarni.

M XL XXL
    Ten sam trawnik, ale w drugÄ… stronÄ™. Można pograć w piÅ‚kÄ™, można poskakać po... palmach! Tak, te palmy to – podobnie jak na dziedziÅ„cu Laphroaig – efekt dziaÅ‚ania ciepÅ‚ego PrÄ…du Zatokowego opÅ‚ywajÄ…cego SzkocjÄ™.

M XL XXL
 
   Widok na caÅ‚e Craighouse z przystani rybackiej. Znowu kosze do poÅ‚owu krabów, po lewej stronie, w tle, hotel, no i oczywiÅ›cie destylarnia.

M XL XXL
    Destylarnia, hotel, i parking dla zwiedzajÄ…cych destylarniÄ™ – w Å›rodku kadru.

M XL XXL
 
   Jeszcze jedno ujÄ™cie destylarni Isle of Jura w Craighouse.

M XL XXL
    Sklepik w recepcji Isle of Jura oferuje wybór oficjalnych wersji produkowanej tutaj whisky. Ta z krzyżem ankh to torfowa Jura Superstition.

M XL XXL
 
   Kadź zacierna w Isle of Jura. W zwiÄ…zku z przerwÄ… wakacyjnÄ…, nic siÄ™ w niej nie dzieje, umyta czeka na wznowienie produkcji.

M XL XXL
    Kadź zacierna w Isle of Jura. To lejowate coÅ› z prawej strony u góry to podajnik zeÅ›rutowanego sÅ‚odu jÄ™czmiennego.

M XL XXL
 
   Kadź zacierna w Isle of Jura jeszcze raz. Z tego kÄ…ta, podajnik zeÅ›rutowanego sÅ‚odu jÄ™czmiennego znajduje siÄ™ z tyÅ‚u.

M XL XXL
    Kadzie fermentacyjne w Isle of Jura. W przeciwieÅ„stwie do wiÄ™kszoÅ›ci destylarni, na Jurze stosowane sÄ… kadzie fermentacyjne ze stali nierdzewnej, a nie z sosny oregoÅ„skiej. OczywiÅ›cie tutaj przewodniczka powie nam, że to nie ma wpÅ‚ywu na smak whisky, a pomaga utrzymać sterylnÄ… czystość, niezbÄ™dnÄ… do osiÄ…gniÄ™cia „tego niepowtarzalnego smaku kojarzonego z produktami Isle of Jura”.

M XL XXL
 
   Wszystkie sześć kadzi fermentacyjnych Isle of Jura. JakoÅ› maÅ‚o romantycznie wyglÄ…dajÄ…, prawda?

M XL XXL
    Alembiki w Isle of Jura sÄ… najwiÄ™kszymi tego typu urzÄ…dzeniami w Szkocji.

M XL XXL
 
   Alembiki w Isle of Jura raz jeszcze.

M XL XXL
    Beczki w magazynie Isle of Jura. Jednak akurat te beczki sÅ‚użą jedynie ozdobie i Å›ciemnianiu naiwnych. Nie ma w nich ani kropli whisky.

M XL XXL
 
   Raz jeszcze widok ogólny na destylarniÄ™ Isle of Jura. Z trawniczka, który aż prosi żeby na nim rozbić namiot, spod tropikalnych palm.

M XL XXL
    W drodze powrotnej do Feolin Ferry i znowu na Islay, natknÄ™liÅ›my siÄ™ na pasÄ…cego siÄ™ samotnego potwora...

M XL XXL
 
   Widok na wybrzeże na Jurze. CieÅ›nina Sound of Islay, tym razem z drugiej strony, i sama Islay. Za chwilÄ™ na niÄ… wracamy. Tym bardziej, że zdjÄ™cie robione byÅ‚o z nabrzeża promowego w Feolin Ferry.

M XL XXL
    Taki niewielki promik kursuje regularnie miÄ™dzy Port Askaig na Islay, a Feolin Ferry na Jurze. Rejs trwa 5 minut, a na pokÅ‚ad wchodzi 5-6 samochodów. Za chwilÄ™ wjeżdżamy na jego pokÅ‚ad.

M XL XXL
 
   A to już Port Askaig na Islay widziany z pokÅ‚adu promu. Na pierwszym planie – kuter tutejszych ratowników morskich.

M XL XXL
    W ten sÅ‚oneczny dzieÅ„ Ardbeg byÅ‚a niezwykle zatÅ‚oczona. Nawet miejsce na parkingu nieÅ‚atwo byÅ‚o znaleźć. Jak na mój gust, destylarnia przekroczyÅ‚a już granice przyzwoitoÅ›ci jeÅ›li chodzi o samopromocjÄ™. KiedyÅ› byÅ‚o tutaj pusto, zacisznie i romantycznie. Teraz obija siÄ™ czÅ‚owiek o tÅ‚umy.

M XL XXL
 
   Zabytkowy saganek do whisky, opatrzony nazwÄ… destylarni, stanowi element dekoracyjny Visitor Centre w Ardbeg. Podobne naczynia z luboÅ›ciÄ… eksponowane sÄ… w wiÄ™kszoÅ›ci destylarni, do których wpuszcza siÄ™ zwiedzajÄ…cych.

M XL XXL
    Historyczny – ale ciÄ…gle dziaÅ‚ajÄ…cy – mÅ‚yn do Å›rutowania sÅ‚odu jÄ™czmiennego. Jeden z pierwszych elementów ciÄ…gu produkcyjnego, jaki pokazywany jest turystom.

M XL XXL
 
   Kadzie fermentacyjne w Ardbeg. Z sosny oregoÅ„skiej, rzecz jasna. Warto zwrócić uwagÄ™ na silniczki zamontowane u góry, tuż nad pokrywÄ…. NapÄ™dzajÄ… one wiatraki poniżej, których zadaniem jest likwidowanie piany powstajÄ…cej podczas burzliwej fazy fermentacji.

M XL XXL
    Kadzie fermentacyjne w Ardbeg raz jeszcze. W każdej z nich proces fermentacji znajduje siÄ™ w różnej fazie, wiÄ™c zawsze jest pewność, że w którejÅ› na destylacjÄ™ czeka już odfermentowane piwo. A w każdym razie coÅ› w rodzaju piwa.

M XL XXL
 
   Alembiki w Ardbeg. Jak widać, mamy do czynienia z niewielkÄ… destylarniÄ…, posiadajÄ…cÄ… tylko jednÄ… parÄ™ alembików. Ten na pierwszym planie, wiÄ™kszy, sÅ‚uży do pierwszej destylacji. Jest to tzw. wash still. Ten drugi, nieco mniejszy, to naczynie, z którego destylat trafia do zbiornika, a nastÄ™pnie – po rozcieÅ„czeniu do mocy 63,5% - do beczek.

M XL XXL
    Alembiki w Ardbeg widziane od spodu. Ten na pierwszym planie, to alembik drugiej, ostatecznej destylacji, tzw. spirit still.

M XL XXL
 
   Rzut oka na alembiki od doÅ‚u. Spirit still w Ardbeg ma ten charakterystyczny motyw wokół nasady szyjki. Å»aden inny alembik w Szkocji nie jest tak zdobiony.

M XL XXL
    I proszÄ™ jak rzeÅ›ko i wartko pÅ‚ynie Å›wieżo wytworzony destylat przez tzw. spirit safe, czyli owo akwarium, w którym oddziela siÄ™ poszczególne frakcje. Przy okazji widać wyraźnie, że owe mity o zamkniÄ™ciu tego ustrojstwa na wielkÄ… kłódÄ™ przez urzÄ™dników skarbowych to jeden wielki pic na wodÄ™ wciskany naiwnym turystom. W Ardbeg nikt tego nie zamyka, a jakoÅ› skarbówka nie robi wokół tego wielkiego haÅ‚asu.

M XL XXL
 
   No i jakoÅ› nie mogÅ‚em nie wsadzić gÅ‚owy (z aparatem) do samego Å›rodka żeby wam pokazać jak to wyglÄ…da z bliska. Tutaj odbywa siÄ™ oddzielanie poszczególnych frakcji drugiej destylacji. W tej chwili rynna skierowana jest do naczynia do powtórnej destylacji. To z sitkiem prowadzi do zbiornika na frakcjÄ™ Å›rodkowÄ…, z którego droga już tylko do beczek.

M XL XXL
    Na tym zdjÄ™ciu mamy widok na destylat po pierwszej, wstÄ™pnej destylacji. Tutaj nie ma czego oddzielać, caÅ‚ość leci do drugiej destylacji.

M XL XXL
 
   Åšwieżutko napeÅ‚nione beczki czekajÄ… na odtoczenie do magazynu. W tej chwili ciÄ…gle jeszcze znajdujÄ… siÄ™ w pomieszczeniu, gdzie odbywa siÄ™ napeÅ‚nianie.

M XL XXL
    Zbliżenie na magiczny napis na denku beczki tuż po jej napeÅ‚nieniu.

M XL XXL
 
   O proszÄ™, ile dobroci siÄ™ marnuje podczas napeÅ‚niania beczek. Aż serce boli, prawda?

M XL XXL
    Już po zakoÅ„czeniu zwiedzania przewodniczka zabiera swojÄ… grupÄ™ do recepcji, gdzie do wyboru dostajemy kilka różnych wersji miejscowej whisky. Można byÅ‚o sobie zażyczyć m.in. Uigedail, Still Young, Serendipity, czy „zwykÅ‚Ä…” 10yo. Niestety, stojÄ…ce na najwyższej półce, coraz mniej liczne butelki Ardbeg 25yo Lord of the Isles, byÅ‚y tylko do kupienia w caÅ‚oÅ›ci. Przy znacznym wydatkowaniu GieBePów.

M XL XXL
 
   Kilka kilometrów za Ardbeg, drogÄ… wiodÄ…cÄ… wzdÅ‚uż wybrzeża, znajdziemy ruiny kaplicy Kildalton, a przy nich przepiÄ™kny krzyż celtycki z VIII wieku n.e.

M XL XXL
    Kildalton Cross raz jeszcze, troszkÄ™ bliżej...

M XL XXL
 
   A teraz to i wspomniane wczeÅ›niej ruiny kaplicy widać, nie tylko krzyż.

M XL XXL
    WewnÄ…trz kaplicy znajdujÄ… siÄ™ zabytkowe rzeźbione pÅ‚yty nagrobne

M XL XXL
 
   Zbliżenie na krzyż. Warto zwrócić uwagÄ™ na porosty rozwijajÄ…ce siÄ™ na krzyżu. To na wypadek gdyby ktoÅ› nie chciaÅ‚ uwierzyć, ze w Szkocji naprawdÄ™ sÄ… tylko dwa rodzaje pogody. Albo pada, albo zbiera siÄ™ na deszcz.

M XL XXL
    Z powrotem w Ardbeg. Tym razem ten anielski destylat leci do zbiornika z frakcjÄ… Å›rodkowÄ…. Tak, Panie i Panowie, oto przyszÅ‚a whisky Ardbeg w chwili powstawania.

M XL XXL
 
   Dekoracyjny detal na szyjce alembika do drugiej destylacji w Ardbeg. Po pozbyciu siÄ™ zwiedzajÄ…cych destylarnia byÅ‚a już caÅ‚a moja, wiÄ™c grasowaÅ‚em z aparatem i statywem po wszystkich pomieszczeniach. tylko jakoÅ› nie udaÅ‚o mi siÄ™ przekonać kierownictwa żeby mnie wpuÅ›cili samopas do magazynów...

M XL XXL
    W hali alembików w Ardbeg jest dość ciasno, jak widać. Gdy próbowaÅ‚em chwycić nieco szerszy plan na alembiki, z prawej i lewej strony w kadr wsadzaÅ‚y mi siÄ™ zbiorniki na destylat po pierwszej destylacji (low wines receiver) od prawej strony, i spirit receiver od lewej. Pod tym zbiornikiem, którego widać stelaż widać po lewej stronie, znajduje siÄ™ owo ustrojstwo do oddzielania frakcji, tzw. spirit safe.

M XL XXL
 
   Kadź zacierna w Arbeg, pomalowana w charakterystyczny motyw ardbegowski, oczywiÅ›cie w odcieniach ardbegowskiej zieleni.

M XL XXL
    Zaczyna siÄ™ oczekiwanie na najlepsze wieczorne Å›wiatÅ‚o, żeby zrobić jak najlepsze zdjÄ™cie destylarni. No i siedzieliÅ›my na tym klifie caÅ‚ymi godzinami, zamiast popijać whisky z Thomsonami, których wÅ‚aÅ›ciwie daÅ‚oby siÄ™ dostrzec już na tym zdjÄ™ciu, gdyby byÅ‚o ono w wiÄ™kszej rozdzielczoÅ›ci.

M XL XXL
 
   Już lepiej nie byÅ‚o tego dnia. DaliÅ›my za wygranÄ… i poszliÅ›my do Thomsonów... na piwo.

M XL XXL
    Widok na pagody Ardbeg na tle wieczornego nieba. Chociaż, jak na zÅ‚ość, tego wieczora sÅ‚oÅ„ce nie chciaÅ‚o czerwono zachodzić.

M XL XXL
 
 
R E K L A M A