bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mała degustacja w Krakowie
Autor Wiadomość
oscarez 
Singlemalt Whisky Apostle
Pryncypiał BOW



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 1451
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 6:20 pm   Mała degustacja w Krakowie

Wczoraj z Irkiem (powermac) urzadzilismy sobie mala degustacje. Pod noz z tego co pamietam ;) poszly: Highland Park 19yo Cadenheads 46%, Macallan 19yo Cadenheads 52.5%, GlenGarioch 13yo Cadenheads 57.6%, Aberlour A'Bunadh, Aberlour 10yo, Macallan 10yo CS OB sherry, Lagavulin 14yo classic of islay cask 3443 55.7%, Nikka "yoichi" 10yo 45%.
Ze swej strony narazie po krotce:
poz nr1 -troszke rozczarowal, mozliwe ze zbyt rozcienczony jednak choc przyjemna whisky.
poz nr2 -Macallan w swietnej formie -duzo sherry, stara skora, orzechy, swietnie wywarzony z tego co pamietam. znakomity.
poz nr3 -GlenGarioch -bardzo dobry, zreszta jakos lubie GG...
poz nr4 -degustowal Irek - ja juz znalem. Super :)
poz nr5 -Aberlour 10yo -slabiutkie to, przeblyskuje sherry ale bardzo malo. Pod nia przypomina Glenfiddich 12yo -wodniste...niech was nie zmyli pusta butelka. dopilem poprostu kieliszek -od Irka.
poz nr6 -macallan cs- porownujac z A'bunadh (podobny profil i wiek) to jednak w macallanie dziura wielka w miejscu gdzie w AAB wiele sie dzialo ale obiektywnie przyzwoita whisky z tego poziomu cenowego-warto sprobowac jak ktos lubi sherry monsters.
poz nr7 -Lag 14yo-znakomity, moc, dym, morze, popielniczka, tyton, skory, jodyna, smola i spalone drewno. Wali odrazu po "kubasach", bezlitosna - ostra jazda.
poz nr8 -Nikka -bardzo dobra whisky :) podszedlem do niej z obawami a tu mila niespodzianka. Pelny aromat, sliwki, orzechy, troche sherry, migdaly-smak troszke w tyle niestety -wytrawny, gorycz z orzechow wloskich, kwiatowy lekko ale pelny, bardzo przyzwoity finisz.
Ja tyle. Niestety w duzej mierze wrazenia sie zatarly :( trzeba z dyktafonem chodzic ;)
KOlej na wrazenia Powermaca :)
 
 
powermac 
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: z beczki po sherry
Dołączył: 18 Lis 2008
Posty: 206
Skąd: Rybna k. Krakowa
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 8:35 pm   

Moje wrażenia z degustacji opierają się na tym, co dzisiaj pamiętam, a że trochę pamiętam, to mogę coś napisać. Więc po kolei:
1. Highland Park 19yo Cadenhead's 46% - sherry, wyczuwalna w smaku i zapachu, lekki dym i posmak lukrecji, chyba zgodzę się z tym, że za bardzo ją rozcieńczyli,
2. Macallan 19yo Cadenhead's 52.5% - dla mnie wymiatacz, dzięki Michal za podpowiedź, barwa ciemnego bursztynu, zapach sherry, w tle suszone owoce, w smaku słodycz sherry i kompot z suszonych owoców, wyśmienita,
3. GlenGarioch 13yo Cadenhead's 57.6% - kolor miodu lipowego, w zapachu dominuje wanilia i ciasto, smak waniliowy z mocną nutą owocową, bardzo dobra,
4. Aberlour A'Bunadh - znakomita whisky z beczki po sherry, mega wypasiona w zapach i smak sherry, przyprawy korzenne i bakalie,
5. Aberlour 10yo - powiem tak, pierwszy i ostatni raz, cienizna straszna, zapach okrutny, że nie napiszę, że to smród, w smaku jeszcze gorsza, nie piłem jeszcze tak podłej whisky,
6. Macallan 10yo CS Sherry o.b. - kolor kompotu wiśniowego, zapach i smak nie tak złożony, jak w abundzie, ale jest i sherry i suszone owoce, na przyzwoitym poziomie jak na ten wiek,
7. Lagavulin 14yo Classic of Islay cask 3443 55.7% - typowa whisky z Islay, pełna torfu, dymu, wędzarni i morza, agresywna, ale w takim stopniu, że wszystko w niej jest na odpowiednim poziomie łącząc się w zrównoważoną całość, bardzo dobra,
8. Nikka "yoichi" 10yo 45% - i tu największy problem, bo mało co z niej pamiętam, raczej kwiatowa, delikatna i chyba przyjemna w piciu. :lol:
No to tyle co mogę napisać na temat naszej degustacji, chyba następnym razem będę pisał na bieżąco, może oceny będą bardziej dokładniejsze.
_________________
Pozdrawiam, Irek
http://pomaranczowastrefa.pl
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 9:36 pm   

Ładny zestaw, ładny :D
Z Cadenheads lepiej w ostatnich latach wypada Authentic Collection. Żadna whisky od nich o obniżonej mocy nie utkwiła mi jakoś w pamięci...
Z kolei my parę dni temu testowaliśmy co następuje, w kolejności od najsłabszej:
1. Glenfiddich 12yo OB - jak to określił Rosomak "niezła imitacja whisky"
2. Glenlivet 15yo OB - próbowałem dwa razy i to nie pod rząd, wystarczy (ale coś w sobie ma - w końcu czułem potrzebę weryfikacji :wink: )
3. Glenfiddich 15yo CS OB - nadspodziewanie dobra, powrót po kilku latach wypadł okazale, 5 punktów na oficjalnym testingu by zaliczyła ;)
4. Royal Lochnagar 21yo Whisky Agency - whisky kontrowersyjna, zebrała skrajne noty, wymaga czasu, cierpliwości i skupienia, na pewno są warstwy - choć te najprędzej/najłatwiej wyczuwalne raczej zniechęcające
5. Ardmore 16yo Signatory CS - bardzo dymna wersja z beczki po bourbonie, klasa!
6. Laphroaig 17yo OMC - pół punktu więcej niż Ardmore, bo ciut bardziej kompleksowa
7-8. Glenfiddich 18yo Excellence OB ex equo z Lagavulin 14yo JWWW CS - diametralnie różne w stylu, zadziwiające blisko siebie w ocenach (7-8 pkt)
9. Ben Nevis 35yo OB - wymiatacz wieczoru, bliski krewniak Starego Bena z Młyna, truskawki, anyżek, czary-mary, Krzysiek dał solidne 8, ja podobnie - a Rosomak zabrał butelkę do domu i niech to starczy za komentarz :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
powermac 
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: z beczki po sherry
Dołączył: 18 Lis 2008
Posty: 206
Skąd: Rybna k. Krakowa
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 10:31 pm   

Wiktor napisał/a:
Z Cadenheads lepiej w ostatnich latach wypada Authentic Collection. Żadna whisky od nich o obniżonej mocy nie utkwiła mi jakoś w pamięci...

To potwierdza, czego się dowiedziałem, a mianowicie do Original Collection daje się gorszej jakości whisky, takie, które nie spełniają wymogów jakościowych i nie mogą być butelkowane jako CS, brakuje im czegoś w smaku i zapachu, chociaż są to też whisky z jednej beczki.

Wy też mieliście fajny zestawik! :mrgreen:
Chciałbym spróbować kiedyś Ben Nevis, co możecie polecić z tej dystylarni?
_________________
Pozdrawiam, Irek
http://pomaranczowastrefa.pl
 
 
Mistu 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 541
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 10:53 pm   

a ja bym spróbował Royal Lochnagar, nie miałem tego w ustach. Powermac, Oscarez gratuluje degustacji
_________________
Mistu
Rzeczywistość to iluzja wywołana brakiem alkoholu
 
 
 
oscarez 
Singlemalt Whisky Apostle
Pryncypiał BOW



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 1451
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 8:55 am   

Wiktorze Ardmore i Laphroaig to naprawde zazdroszcze :)
Sprobujemy w najblizszym czasie Ben Nevis 16yo 66.0% Cadenheads - mamy do niego najblizej ;) znasz te edycje? co sadzisz?
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 10:24 am   

Pojawiło się ostatnimi czasy kilka edycji Benów w casku wypuszczonych przez Cadenheads, jedyna którą próbowałem nie zachwyciła - lecz zdaje się nie było to aż 66 vol.
Ben Nevis którym zdecydowanie warto się zainteresować to The Cross Hill 18yo destylacja 1990, oczywiście wersja CS.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
powermac 
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: z beczki po sherry
Dołączył: 18 Lis 2008
Posty: 206
Skąd: Rybna k. Krakowa
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 10:25 am   

I może jeszcze Balblair 17yo 56.6 % Cadenhead's?
I jeszcze parę innych, bo paczka dotarła, dzięki Wiktor!
_________________
Pozdrawiam, Irek
http://pomaranczowastrefa.pl
 
 
David 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Ardbeg Park
Dołączył: 29 Cze 2005
Posty: 730
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 10:38 am   

truskawkowy Ben - ech wspomninia młyna powróciły :D
_________________
Pozdrawiam
David
 
 
krystian 
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: Ardmore
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 191
Skąd: warszawa
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 12:58 pm   

O tak, Nevisy we Młynie były bardzo dobre!
Chciało by się jeszcze poobcować z jakąś starszą oficjalną wersją Bena na przyszłym zlocie w Międzyzdrojach :roll:

pozdrawia > krystian
 
 
powermac 
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: z beczki po sherry
Dołączył: 18 Lis 2008
Posty: 206
Skąd: Rybna k. Krakowa
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 1:07 pm   

Wszystko w rękach Wiktora i Grisha... :roll:
_________________
Pozdrawiam, Irek
http://pomaranczowastrefa.pl
 
 
Grish 
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: Caper,Talisker
Dołączył: 30 Cze 2005
Posty: 131
Skąd: Londyn (Szczecin)
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 1:33 pm   

Przyznam, ze wspominany przez Wiktora Ben Nevis Cross Hill naprawde powalil na kolana. Postaramy sie sciagnac kilka butelek :)
 
 
krystian 
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: Ardmore
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 191
Skąd: warszawa
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 2:35 pm   

Czyżby wieczór z Ben Nevis w Międzyzdrojach :wink:

pozdrawiam >kry
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 5:46 pm   

Niestety Krystianie, bo wtedy chcąc zmieścić się w rozsądnej kwocie musielibyśmy nocować pod gołym niebem :lol:
Poza tym starego Bena już mieliśmy, a jeszcze kilka dobrych marek jakoś się nie objawiło w pełnej krasie ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Pawcio 
Singlemalt Whisky Apostle



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 1085
Skąd: Wa-wa
Wysłany: Śro Mar 11, 2009 3:24 pm   

oscarez napisał/a:
poz nr5 -Aberlour 10yo -slabiutkie to, przeblyskuje sherry ale bardzo malo. Pod nia przypomina Glenfiddich 12yo -wodniste


powermac napisał/a:
5. Aberlour 10yo - powiem tak, pierwszy i ostatni raz, cienizna straszna, zapach okrutny, że nie napiszę, że to smród, w smaku jeszcze gorsza, nie piłem jeszcze tak podłej whisky,



a niedawno pisałem że nie warto;))
Wiktor napisał/a:
5. Ardmore 16yo Signatory CS - bardzo dymna wersja z beczki po bourbonie, klasa!



Jak to zwykle z Ardmore bywa;)
krystian napisał/a:
Czyżby wieczór z Ben Nevis w Międzyzdrojach Wink


Fantasta :D :D :D
_________________
Pozdrawiam.Pawcio.
"Crusader i Złych Macallan'ów Niszczyciel. Postrach Karuizaw. Protektor Ardmorów. Wielki Piewca CI. BOW Inkwizytor In Spe"P.W.Jasnowski.

NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów