UWAGA! Obecna zawartość serwisu jest testowa - strona jest w trakcie tworzenia.
18.09.2019 Wednesday 15:20 
2007.08.01

Szkło do whisky – ranking portalu Bestofwhisky.pl (cz. 2)


Zapraszamy na drugą odsłonę rankingu kieliszków, przygotowanego przez redakcję portalu Bestofwhisky.pl.Miejsce: 5
Nazwa: Glenmorangie plc Glass
Rodzaj: kieliszek z pokrywką
Dostępne logotypy: Glenmorangie, Ardbeg
Wysokość kielicha: 9 cm
Szerokość przewężenia: 4,2 cm
Cena: około 4,5 euro
Charakterystyka: Bardzo elegancka propozycja dla miłośników szkockiej wody życia, przywiązujących szczególną wagę do estetyki szkła używanego w trakcie degustacji. Kieliszek ma spore gabaryty, jednak jest przyzwoicie wyprofilowany. Nadaje się przede wszystkim do whiskies o zdecydowanym charakterze – zarówno dymno-morskim, jak i klasycznym (np. pochodzącej z beczek po dark sherry). Wygodna pokrywka zapewnia ochronę przed niekontrolowanym ulatnianiem się aromatów. Szkło to polecamy w szczególności podczas delektowania się whisky, która bezpośrednio w trakcie degustacji powinna odczekać dłuższy czas już po nalaniu do kieliszka.Miejsce: 4
Nazwa: Glencairn Glass (Blenders Glass)
Rodzaj: kieliszek
Dostępne logotypy: wiele (m.in. Edradour, Dun Bheagan)
Wysokość kielicha: 8,5 cm
Szerokość przewężenia: 4,2 cm
Cena: około 5 euro
Charakterystyka: Kieliszek występujący powszechnie na rynku, dostępny pod obiema wyżej wymienionymi nazwami. Zgodnie z informacjami podawanymi przez producenta, powstał w wyniku dążenia do zaprojektowania idealnego szkła służącego degustacji whisky. Z pewnością należy ten projekt zaliczyć do udanych. Szkło świetnie „leży” w ręce, krótka masywna nóżka zapewnia mu także odpowiednią stabilność. Obraz całości psuje jednak zbyt wysoki (choć dobrze wyprofilowany) kielich – tu najwęższy na samym szczycie. Polecamy tak do whiskies o silnym aromacie (Islay, wyspy), jak i do destylatów o umiarkowanej intensywności (zwłaszcza pochodzących ze Speyside).Miejsce: 3
Nazwa: Bugatti Glass
Rodzaj: kieliszek
Dostępne logotypy: wiele (m.in. Malt Heritage Collection, Glendronach, Arran, The Glenlivet, The Macallan, Bestofwhisky.pl)
Wysokość kielicha: 8 cm
Szerokość przewężenia: 4 cm
Cena: około 3,5 euro
Charakterystyka: Najbardziej rozpowszechniony typ szkła do whisky. Bardzo dobry kompromis osiągnięty pomiędzy pojemnością kielicha a precyzją w zbieraniu aromatu. Jego stosunkowo niewielkie przewężenie znakomicie rekompensują: spora średnica u szczytu oraz umiarkowana wysokość, zapewniające dobry kontakt nosa z zawartością. Naczynie w pełni uniwersalne, do każdego typu whisky słodowej!Miejsce: 2
Nazwa: Ardbeg Tasting Glass
Rodzaj: kieliszek
Dostepne logotypy: wiele (m.in. Bushmills Malt, Ardbeg, Signatory – także w wersji z pokrywką)
Wysokość kielicha: 7,5 cm
Szerokość przewężenia: 4 cm
Cena: około 4,5 euro
Charakterystyka: Znakomity, niewielki kieliszek występujący na rynku pod nazwą firmowego szkła jednej z niewątpliwie najlepszych szkockich destylarni. Niski kielich osadzony na umiarkowanej wysokości nóżce oraz dopracowany, średnio agresywny profil czynią z ardbegowskiego naczynia wręcz nieprzyzwoicie precyzyjne narzędzie do degustacji każdego typu uisge beatha. Duża selektywność pozwala wychwycić nawet najbardziej eteryczne aromaty charakterystyczne dla Lowlands. Równocześnie jest to najlepsze w naszym zestawieniu szkło stricte „whiskowe”. Tu ciekawostka – kieliszki dokładnie tego rodzaju reprezentują oficjalnie nie tylko zakłady wytwórcze whisky słodowej, ale również licznych koniaków (np. Hine, Hennessy). Na plus należy zaliczyć, dołączaną niekiedy do kieliszka, praktyczną pokrywkę. Ardbeg Tasting Glass to pozycja wręcz obowiązkowa w barku każdego whiskomaniaka.Miejsce: 1
Nazwa: Schladerer Glass
Rodzaj: kieliszek
Wysokość kielicha: 6,5 cm
Szerokość przewężenia: 3,5 cm
Cena: około 4 euro
Charakterystyka: Najzabawniejszy okazuje się fakt, iż pierwsze miejsce w naszym zestawieniu zajęło naczynie, które nie powstało wcale (a i nadal nie funkcjonuje w tzw. doktrynie) jako szkło przeznaczone do degustacji whisky! Kieliszek Schladerer ma służyć bowiem, w swej pierwotnej funkcji, do degustacji... likierów.
Tym niemniej, jego bardzo niewielkie rozmiary przy idealnym, mocno zaznaczonym „tulipanowym” wyprofilowaniu – a co za tym idzie perfekcyjne zbieranie aromatów – okazały się nieocenione podczas degustacji whisky słodowych o najbardziej delikatnym i wymagającym charakterze. Nos niemalże styka się z poddawaną ocenie zawartością – czyż może być coś piękniejszego? Schladerer Glass to niewątpliwie propozycja dla 100% profesjonalistów.
Kieliszek doskonały?...Komentarz redakcyjny


Zwycięzcami zestawienia okazały się niewątpliwie szkła o najmniejszych gabarytach, pozwalające na niemalże bezpośredni kontakt nosa osoby degustującej z kosztowanym trunkiem. W praktyce właśnie ten aspekt okazał się mieć decydujące znaczenie dla „analitycznej skuteczności” poszczególnych kieliszków.
W konsekwencji uznaliśmy, iż o miejscu w rankingu powinny decydować przede wszystkim walory praktyczne i uniwersalność, wyrażająca się w wysokiej efektywności zbierania nawet najbardziej subtelnych aromatów whisky. Pomysłowość projektu, jakość użytego szkła, elegancję wykonania naczynia oraz jego cenę premiowaliśmy dopiero w dalszej kolejności.

Miejsce czwarte zajął cieszący się sporą popularnością Blenders Glass. Do jego zalet należy dołączyć wyjątkową praktyczność – masywna budowa i nisko położony środek ciężkości kielicha czyni zeń szkło idealne w podróży, które zarówno świetnie trzyma się każdej, nawet mało stabilnej powierzchni (np. stolik w pędzącym pociągu), jak również charakteryzuje się dużą odpornością na stłuczenie.

Trzecie miejsce przypadło kieliszkowi Bugatti. To idealna propozycja na codzienne, kontemplacyjne i niespieszne delektowanie się whisky słodową w zaciszu domowym. Wyczynowcy powinni rozejrzeć się jednak za szkłem o mocniej zaznaczonym profilu. Pozostali będą w pełni usatysfakcjonowani, również z uwagi na bardzo umiarkowaną cenę.

Drugie miejsce – klasyka. Ardbeg Tasting Glass nie bez powodu cieszy się znakomitą opinią wśród koneserów whisky. Bezapelacyjny zwycięzca pośród naczyń stworzonych już u podstaw z myślą o uisge beatha. Przykład wykorzystania tego samego kształtu choćby przez Bushmills Distillery (na zdj.) dowodzi, że wielka popularność i uznanie którym się zasłużenie cieszy, pozwoliły mu wywędrować daleko poza granice samej Szkocji.

Kontrowersyjny zwycięzca?... Kieliszek Schladerer! Z pewnością nie każdego przekona na pierwszy rzut oka swoimi niepozornymi rozmiarami. Wystarczy jednak bezpośrednio skonfrontować go podczas degustacji naprawdę wymagającej whisky (przykładowo którejś z wersji Bladnoch), chociażby ze szkłem Glencairn Glass, aby błyskawicznie przekonać się o jego bezdyskusyjnie najwyższej klasie.
Czy na rynku pojawi się kiedyś pogromca Schladerera? Będzie to w naszym przekonaniu trudne zadanie. Lecz cóż, czas pokaże...

Za warty odnotowania uznajemy również fakt, iż w zestawieniu znalazły się dwa specjalistyczne tumblery do degustacji whisky słodowej. Ich dość wyrafinowana konstrukcja na tyle różni się od klasycznej (czyt. prostackiej) formy szklanki do bourbona, że pozwala to nam umiarkowanie polecić ją – choć głównie eksperymentatorom. Wydaje się jednak, że tego typu specyficzne propozycje nie znajdą wielu zwolenników wśród pasjonatów szkockiej wody życia i prędzej czy później, umrą „śmiercią naturalną”.

Podane ceny są orientacyjne i obowiązują na rynku niemieckim. Większość z kieliszków przedstawionych w rankingu jest dostępna za pośrednictwem portalu Bestofwhisky.pl. Zainteresowanych zakupem i przekonaniem się o słuszności (bądź nie) przedstawionej przez nas argumentacji, zapraszamy do kontaktu mailowego!

Swoje zdanie na temat rankingu, jak też subiektywną opinię na temat kieliszków lepszych i gorszych, można wyrazić na portalowym Forum Dyskusyjnym.


PWJ


R E K L A M A