bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kodowane sampelki BOW
Autor Wiadomość
Czarek 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Ben Nevis i Caol Ila
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 1673
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Paź 22, 2007 7:07 pm   Kodowane sampelki BOW

Na kanwie uwag Krystiana i nazwijmy to felietonu Rajmunda (którgo przepraszam za wcześniejsze mechaniczne przypisanie autorstwa Wiktorowi, sorry :oops: ) dotyczącego kodowania w SMWS przyszła mi do głowy ot taka wydumajka

Na forum jest zarejestrowana spora grupka 175 osób i może znajdzie się kilku chętnych do zakupu nieoznakowanych sampli. Może zrobilibyśmy taką seryjkę 2-3 zakodowanych sampli dla grupy zainteresowanych.

Potraktujmy to jak popijanie z adrenalinką, choć to nie tylko zabawa. W ten sposób bez uprzedzeń i schematów możemy skonfrontować nasze gusty oraz skale i sposóby oceniania, i tym podobne kwestie. Wiemy o co chodzi więc nie będę tego rozwijał.

Koncepcja jest mniej więcej taka.

Sampelki sa w jednakowej cenie, by niczego nie sugerować. ( cena jest uśrednieniem wartości butelek)

Ktoś, czytaj Wiktor, kupuje 2-3 malty według jakiegoś ktucza, tutaj jest duze pole radosnej twórczości - np. jeden region- różny wiek- różne beczki lub różne regiony- jeden wiek-jednakowe beczki (Wiktor zawsze coś wymyśli). Cena butelki, a następnie sampla, jest uśredniana. Wejcie do "zabawy" oznacza zakup kopletu saplaków. Ilość sampelków zależy od nas, czy to będzie jeden czy pięć, czy ile tam, to kwestia odzewu na forum. Na początek może choć dwie-trzy .

Wadą koncepcji jest to, że Wiktor nie miałby z tego zabawy. Ten mankament można obejść włączając w to np Whisky Doris, gdzie zlecilibyśmy (Wiktor :D ) przygotowanie dwóch-trzech maltów według wskazanego klucza ( leb bez) z podaniem łącznej ceny zakupu (którą musielibyśmy razem wcześniej ustalić). WD wybiera sobie znane butelki, jakoś je koduje, zdejmuje etykiety, a karty odkryje na prośbę BOW (ale nie przed końcem zabawy, co to to nie ). WD wystawia sumaryczny rachunek by znowu niczego NIKOMU nie sugerować (płacący przelew mógłby potencjalnie stracić część obiektywizmu )

Kolejna kwestia to formuła podsumowania naszego smakowania. Możemy to zrobic w formie jakiegoś odrębnego tematu na forum (długie wynurzenia, opisy, będzie co czytać ). Można też zrobić to wkonwencji anonimowej ankiety, podobnej do tej przygotowanej ostatnio przez Wiktora (to imie pada podejrzanie często ), przy kolejnym samplu każdy z nas wstawia swoją ocenę. Jeśli będzie wola to możemy odsłaniać karty, lub dodawać komentarz jeśli to będzie technicznie możliwe (wszystko jest możliwe ).

Nawet jeśli ten pomysł nie wypali zaraz, to można sie do tego przymierzyć, sprawę dopracować w szerszym gronie i kiedyś odpalić.

Przynajmniej nudno nie będzie, zycie jest piękne.

Pozdrawiam wszystkich

Czarek
Ostatnio zmieniony przez Czarek Wto Sty 22, 2008 10:09 pm, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Paź 22, 2007 8:05 pm   

Czarek napisał/a:
felietonu Wiktora

To nie ja popełniłem ;) Ten ciekawy tekst zawdzięczamy Rajmundowi oczywiście :)

[ Dodano: 22 Październik 2007, 21:12 ]

Pomysł z degustacją kodowaną bardzo fajny. Całkiem tanim kosztem możnaby mieć kupę przedniej zabawy. Rzecz jasna możemy podjąć się przygotowania próbek w ten, czy inny sposób.

Czarek napisał/a:
przez Wiktora (to imie pada podejrzanie często )

Prawdopodobnie chodzi o słynny Układ :lol:
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
parominius 
Singlemalt Whisky Combatant



Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 413
Skąd: czarnków
Wysłany: Pon Paź 22, 2007 8:13 pm   

Super sprawa...jestem za.Totalna zgadywanka pod tytułem-a co to???
Wielki grunt do eksperymentów z własnym językiem i nosem.Podniecenie podszyte niepewnością i nutką strachu...ech,fajne.Jestem wielbicielem tego typu "furtek" do nowych doznań.Tracą na wartości magiczne nazwy destylarni...a wzwyżkuje nasza wrażliwość na kwintesencję smaku...........................proste ale jakże wzbogacające. :)
Tylko ja i uisge beatha w czystej nie opisanej postaci....... :shock:
_________________
"Maturacja" whisky,czyli po naszemu "dojrzewanie"o ironio wnosi do niej młodzieńcze błyski,energę,zadziornosć, lub też dziewczęcą łagodność,ułożenie,dobre wychowanie,kwiecistość,flirtowanie z Lolitą...
 
 
Czarek 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Ben Nevis i Caol Ila
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 1673
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Paź 22, 2007 8:17 pm   

AAAAle walnął :wink:
_________________
Pozdrawiam
 
 
Rajmund 
Administrator



Ulubiona whisky: już sam nie wiem...
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 1402
Skąd: Świdnica
Wysłany: Pon Paź 22, 2007 8:27 pm   

No, no, fajna zabawa się szykuje :-) Przypomina mi to trochę nasze spotkanie pod Warszawą, kiedy to dane dotyczące poszczególnych butelek degustowanych pewnego wieczora były ukryte do samego końca. Wtedy triumfowała pewna niezależna Ardmore, o ile dobrze pamiętam. Nawet nad Highland Park 25YO.

Pozdrawiam,
Rajmund
_________________
Pozdrawiam,
Rajmund
 
 
 
Czarek 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Ben Nevis i Caol Ila
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 1673
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Paź 22, 2007 8:32 pm   

Uchśmiecham się pod nosem widząc oczyma wyobraźni dekalracje typu: wejdę jeśli będzie HP (to np. David :wink: ) lub Coala (a to z Pawcia :wink: ).

[ Dodano: Pon Paź 22, 2007 9:41 pm ]
Pomysł stary i bywał jak widać ćwiczony.
Grono się jednak powiększyło i niekoniecznie wszyscy byli w tej piaskownicy.
_________________
Pozdrawiam
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Paź 22, 2007 8:45 pm   

Legendarne starcie. gdzie Ardmore wykazało wyższość nad HP... ;) :mrgreen:

A jaka idea cenowa na zawodniczki?
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
maro 
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 244
Skąd: Opole
Wysłany: Pon Paź 22, 2007 8:47 pm   

Dostosuję się do pozostałych
pozdrawiam
_________________
Piję więcej!
Pozdrawiam Marek
 
 
Czarek 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Ben Nevis i Caol Ila
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 1673
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Paź 22, 2007 8:48 pm   

Mozna rozważać butle z róznych pułapów cenowych, juz od 30 do ok 70 Euro za szt., więcej chyba w ciemno trudno będzie wydusić :mrgreen:
To jest propozycja
Czarek
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Paź 22, 2007 9:11 pm   

Ma to sens :)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Czarek 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Ben Nevis i Caol Ila
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 1673
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Paź 22, 2007 9:23 pm   

Zainteresowanie cieszy, i to czyje :lol: :lol:
Czarek
_________________
Pozdrawiam
 
 
krystian 
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: Ardmore
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 191
Skąd: warszawa
Wysłany: Pon Paź 22, 2007 9:58 pm   

Fajny pomysł z degustacją w ciemno. Zdaje się, że zabawniej by było przeprowadzić taką sesję przy jednym stole w licznym gronie :) Na przykład jako jedną z degustacji na następnym spotkaniu.. Zabawa będzie przednia ale coś mi się wydaje, że szanse odgadnięcia regionu nie wspominając o destylarni będą nikłe zwłaszcza gdy pod osłoną pojawią się trunki w stylu Glen Elgin 24yo ze Młyna czy Caol Ila 8yo Unpeated :)

pozdrawiam > krystian
 
 
Czarek 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Ben Nevis i Caol Ila
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 1673
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Paź 23, 2007 7:56 am   

W wersji przytoczonej przez Krystiana egzamin oblali by wszyscy :wink: .
Takiej wersji Hard Core nie planowałem, chyba nie o to chodzi, choć z drugiej strony kto wie co z tego wyjdzie :lol: .

Wiktorze czy można do tego tematu dołaczyć jakąś ankietę w której chętni imiennie mogli by wskazać deklarowaną kwotę lub może nawet rodzaj klucza wg którego składalibyśmy zamówienie, lub inne widziane przez kogoś wskazania.
W ten sposób będzie widaomo na co mozna sobie pozwolić, czy w rachube wchodzi średnio np. 50 czy też 150 zł, no i ewntualnie klucz, czy też jakaś wolna jazda.

A tak na marginesie. Takie sampelki to byłby niezły prezent Świąteczny dla uczestników. Świeta już niebawem :wink: .

Czarek
_________________
Pozdrawiam
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Paź 23, 2007 8:35 am   

Ze wstępnej kalkulacji wynika, że optymalny na pierwszy raz byłby średni poziom tj. 30-35 zł za sampla 100ml (plus wysyłka). Ilość sampli, jak sądzę, pomiędzy 3 a 5 sztuk. Trzy - łatwiej, pięć - ciekawiej...
Kwestia klucza. Pewnie dla kilku osób będzie to pierwsza degustacja w ciemno stąd poprzeczki nie ma sensu zawieszać szczególnie wysoko.
Różne regiony zatem?... Do odgadnięcia - poza nimi - byłaby destylarnia, przybliżony wiek destylatu, no i rodzaj beczki (dla hardcorowców ;) )
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Czarek 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Ben Nevis i Caol Ila
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 1673
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Paź 23, 2007 8:47 am   

No robi się ostro. Szczerze mówiąc podnosząc kwestię sampelków miałem na myśli porównanie skal oceniania, gustów itp. Osobiśnie nie uważam siebie za takiego znawcę, ale jeśli bedzie trza, no to ba.
Niech moc będzie z nami
No właśnie co z info o mocy

Względem ceny sampli zakładałem podobny zakres średniej ceny 35-40 z sampla z wysyłką, to wychodzi około 50 Euro na butelkę. Za te pieniądze można oczekiwać całkim przyzwoitych rzeczy.

Czarek

[ Dodano: Wto Paź 23, 2007 9:56 am ]
Widzę ile będzie :lol: gdy porównamy typownie destylarni :wink: :mrgreen:
a jaka kopanina bedzie przy punktacji
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów