bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Wiktor
Śro Lut 27, 2019 12:51 pm
Q3/18 - MEN 17... z konkursem!
Autor Wiadomość
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Paź 22, 2018 4:33 pm   Q3/18 - MEN 17... z konkursem!

Już wracając z niedawnej wyprawy do Warszawy, gdzieś między 7 a 8 godziną relaksującej podróży koleją ;) wpadłem na rewolucyjny pomysł, aby wszystkim tym, którym nie dane było na tegoroczny festiwal WhiskyLiveWarsaw się wybrać, skazanym teraz na czytanie lepszych (Spirits.com) lub gorszych (BOW.pl) relacji, tudzież innych rozpraw zainspirowanych wydarzeniem, umożliwić zakupienie, odkrycie i przyswojenie swego rodzaju "przekroju" - mądre, angielskie słowo excerpt - oferowanych tamże whisky. Nie byłeś? Nic straconego :cool:

Czyn równie śmiały, co dziwny, powiecie... Ano tak. Jednak - w rzeczy samej, mocno "edukacyjny" duchem, nie tylko pod kątem rozrostu znajomości samej whisky, ale i poznania meandrów selekcji festiwalowych wystawców. Po drugie - nie będziecie mieli do czynienia z wyborem przypadkowym. O, co to, to nie! ;) Whisky będą warte poznania. Może wręcz okażą się całkiem niezłe? Ha? ;)
Po trzecie, dostaniecie - co dla cyklu MEN nietypowe - próbki znaczone wyłącznie numerami, bez podawania informacji o zawartości (a więc też mądre, i też angielskie blind tasting!). Wreszcie, po czwarte i ostatnie, ten spośród uczestników samplingu, który trafnie odgadnie najwięcej o próbowanych edycjach (destylarnia, przybliżony wiek, drewno i tak dalej) może liczyć na dodatkową nagrodę w postaci interesującego sampla.

Odgadywanie jest fakultatywne, natomiast wszyscy zapisani będą proszeni o ocenienie próbek i podanie własnych wyników owych testów w tym temacie, co winno otworzyć drogę ku późniejszym dyskusjom, interpretacjom etc, etc.

Próbek będzie sześć. Takie "WLW w pigułce" - co nie znaczy, że zestaw utworzą whisky wybrane proporcjonalnie do szerokości/liczebności oferty danego regionu, czy destylarni, na stoiskach. Ani, że próbują silić się na reprezentatywność wszystkiego, co oferowano. Nie jest to, Boże broń, ustawiony pojedynek Szkocja vs reszta świata - jeśli ktoś miałby tego rodzaju podejrzenia ;) Choć rzeczywiście, do zestawu trafiły propozycje różniące się między sobą - chodzi przecież o dobrą, ale i ciekawą zabawę!

Cena kompletu próbek 6x5cl wynosi 170 zł (szkło wliczone). Koszt P&P, wysyłka tradycyjnie pocztą +16,50 zł. Wysyłkę można łączyć z innymi samplingami.
Realizacja - najwcześniej listopad.


Zapisani:

- BOW
- nogreg
- Rafał
- kwik44
- lukus
KONIEC ZAPISÓW
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
Ostatnio zmieniony przez Wiktor Śro Gru 05, 2018 6:16 pm, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
 
nogreg 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: The Glenlivet
Dołączył: 09 Cze 2017
Posty: 407
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Paź 22, 2018 7:23 pm   

Ja się piszę na zestaw. Podoba mi się forma bez opisu.
 
 
Rafal 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: kilka
Dołączył: 09 Wrz 2016
Posty: 120
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Paź 22, 2018 9:30 pm   

poproszę zestaw
 
 
kwik44 
Singlemalt Whisky Acolyte


Ulubiona whisky: Lagavulin
Dołączył: 14 Maj 2016
Posty: 94
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Paź 23, 2018 10:59 am   

"Wahom sie", i pewnie nie ja, bo nie dość, że mało do tej pory wypiłem to pamięć też kiepska... Więc podstawowy problem to brak punktu/ów odniesienia do oceny...
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Paź 23, 2018 12:22 pm   

Wystarczy ocenić je relacyjnie, "lepsza/gorsza". Mile widziane dodatkowe odczucia, np. która jest najbardziej interesująca, oryginalna itd. Nie ma konieczności nadawania wartości bezwzględnych (x punktów) Choć to zawsze dodatkowy impuls dla badacza :wink:
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
kwik44 
Singlemalt Whisky Acolyte


Ulubiona whisky: Lagavulin
Dołączył: 14 Maj 2016
Posty: 94
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Paź 23, 2018 1:36 pm   

Wahom sie dalej, ale dopisz proszę do listy...
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Paź 23, 2018 2:12 pm   

Czego bym teraz nie napisał, to będzie jakaś wskazówka, a nawet podpowiedź ;)
O, już wiem. Zestaw oraz kolejność zostały tak skomponowane, by wychwycenie różnic raczej ułatwić, niż skomplikować. Ma być fun, ma być suspens - najlepiej pozytywny, a nie jakieś mozolne rzeźbienie w ultra-trudnym materiale i układanie teorii z nijakości ;)
Co nie oznacza, że nie będzie jakiejś niespodzianki, już na koniec :twisted:
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
lukus 
Singlemalt Whisky Apprentice


Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 19 Kwi 2015
Posty: 26
Skąd: Polska
Wysłany: Czw Lis 08, 2018 12:02 am   

Chętnie przygarnę ostatni zestaw o ile jest jeszcze dostępny :)
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Lis 08, 2018 7:01 am   

Dopisane.
Zestaw nie ostatni, coś tam jeszcze zostało ;)

[ Dodano: Wto Lis 13, 2018 8:16 am ]
Dziś zamykamy zapisy na zestaw.

[ Dodano: Śro Lis 21, 2018 11:15 am ]
Osoby zapisane proszone są o wpłaty do końca tygodnia. Koszt wysyłki łączonej 16,50 zł.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Rafal 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: kilka
Dołączył: 09 Wrz 2016
Posty: 120
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Gru 01, 2018 10:40 pm   

Fajna zabawa, doświadczenie mnie trochę ogranicza w dobrych strzałach, ale niech będzie, jeden sampel jest dla mnie oczywisty, reszta różnie, najtrudniej chyba z pierwszym było😊
Po pierwszych próbach postawiłbym tak:
WLW 1 – najbardziej intrygująca, refill sherry z fajnym skórzano-tytoniowymi akcentami, strzelałbym, że to Linkwood, tylko dlatego, że skojarzył mi się z ostatnim samplem pitym z tej destylarni (chociaż pierwsze wrażenie to jakiś 20 letni grain)
WLW 2 – mocno aktywna beczka sherry, wydaje mi się, że może to być jakiś 5-letni spaprany Kavalan, zapach jest fajny, ale dalej słabiutko (przypomina pewną „słynną” nowozelandkę😊)
WLW 3 – refill Bourbon, 20 lat, Miltonduff albo Mortlach, najlepsza w zestawie, super słodko-owocowa i gładka
WLW 4 – Bourbon, 8 lat, Caol Ila
WLW 5 – to według mnie jest na 100% Bourbon w mocy beczki (w sensie, że nie whisky)
WLW 6 – Oloroso sherry, 22 lata, Tobermory
Czekam na odzew organizatora i pozostałych forumowiczów

rankingowo postawiłbym tak: WLW 3, WLW6/WLW1, WLW 4, WLW5, WLW2
oceny punktowe zamieszczę później po kolejnym podejściu/weryfikacji

Oceny:
WLW 3 - 6,5
WLW1 - 6
WLW6 - 5,5
WLW4 - 4
WLW5 - 3
WLW2 - 2
Ostatnio zmieniony przez Rafal Wto Gru 04, 2018 10:48 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
nogreg 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: The Glenlivet
Dołączył: 09 Cze 2017
Posty: 407
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Gru 03, 2018 12:06 am   

17/1
Beczka po sherry, klasyczna sherówka (pełno owoców świeżych i suszonych, przypraw, tytoniu, pasty do podłóg), lubię takie whisky, 6/10. Przypomina mi próbowane Glendronachy, coś pomiędzy Allardice a CS, w wieku 15YO, 55% alkoholu, w mocy beczki.

17/2
Kolor zapowiadał, że komuś przelało się karmelu, albo będzie zajeeeeeebista szerówka, barwa ciemnobursztynowa z czerwonym refleksem. Aromat jeszcze dość ciekawy, reszta słaba. Finisz: zgaga, paw, mdły, mydło, daleko sherry… 60%, SC. Nie piłem takich dużo, przypomina mi trochę Ben Nevis (, ale brak siarki, no i tu wątpię w taką słabą whisky), może jakaś młoda destylarnia wypuściła coś takiego. Wiek 10YO. 3/10, beczka zdecydowanie sherry first fill, 60%, w mocy beczki. Właśnie niuchnąłem Glengoyne, to jak by im beczka po sherry nie wyszła, to właśnie taka by była.

17/3
Spejsajder, smaczny, trochę poleżał, bogaty od beczki po burbonie 18YO, 57% , podobne piłem u Ben Nevis i Mortlach, 5,5/10

17/4
Whisky w mocy beczki, połączenie sherry, spejsaidera i torfu, na bogato, delikatny dym przypomina Bowmore (ale zwykle nie dodają do niego szynki), a może to 10YO Benromach 100prof, 57%, W każdym razie , serio bardzo przyjemna whisky, za smak dałbym 16 lat i 6/10.

17/5
Burbon, dobry burbon, o pełnym ciele, w mocy beczki, około 56% , Wild Turkey Rare Breed. 4/10

17/6
12YO, refill sherry, gorzko-sherry-tytoniowa z rozpuszczalnikowo-aloesowym akcentem. 58%, 4,5/10, Bruichladdich, Tobermory, Westport,

W związku z dwiema ocenami 6/10, to chyba jednak whisky 17/1 jest dla mnie zwycięzcą, ale tylko o włos przed 17/4.
Ostatnio zmieniony przez nogreg Śro Gru 05, 2018 12:33 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lukus 
Singlemalt Whisky Apprentice


Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 19 Kwi 2015
Posty: 26
Skąd: Polska
Wysłany: Wto Gru 04, 2018 10:17 am   

Moje typy:

17/1 - obstawiam tutaj Glenfarclasa, wiek 15-20 lat, 55-60% ABV, podejrzewam, że to któryś z family casków.

17/2 - tutaj myślę, że kryje się jakiś młody wariat ze Speyside, wiek 5-10 lat, z 60% ABV, obstawiam Glenrothes/Glentauchers.

17/3 - też Speysider, tyle, że już ~20 letni, obstawiam Mortlacha, okolice 50% ABV, może coś od Adelphi (o ile coś takiego w ogóle u nich było?).

17/4 - tutaj obstawiałbym Caol Ila, ok 10 letnia, ~50% ABV, ale może strzelając dalej, to będzie ten słynny Compass Box Flaming Heart?

17/5 - tutaj mogę jedynie mogę skopiować strzały kolegów powyżej, nigdy nie piłem żadnego bourbona poza marketowymi sikaczami, przemiłe zaskoczenie, genialny posmak syropu na kaszel z dzieciństwa (Tusi - Pini).

17/6 - Czy to nie będzie, aby Tobermory od Loży Dżentelmenów?

Oceny:

17/1, 6,0/10,
17/3, 5,5/10,
17/6, 5,5/10,
17/4, 4,5/10,
17/5, 4,5/10,
17/2. 3,5/10.
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Gru 05, 2018 6:15 pm   

Miło, miło, będą siurpryzy, oj będą ;)
Ostatniego zawodnika prosimy o możliwie pilne typy! Zaraz potem rozstrzygnięcie wszystkich tajemnic. Z komentarzem :twisted:
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
lukus 
Singlemalt Whisky Apprentice


Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 19 Kwi 2015
Posty: 26
Skąd: Polska
Wysłany: Pią Gru 14, 2018 9:29 am   

@Kwik44 zlituj się nad resztą ciekawskich :)
Wyzeruję sample zanim się dowiem co piłem :)
 
 
nogreg 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: The Glenlivet
Dołączył: 09 Cze 2017
Posty: 407
Skąd: Lubin
Wysłany: Pią Gru 14, 2018 2:04 pm   

To Tobie coś zostało? :shock: Ale fakt, jedynka i dwójka wciąż mnie nurtują. Szczególnie jedynka, wypiłem dramy z WLW, przypomniałem sobie Batch 3 i Parliamenta i to nie to samo. Może masz rację co do Glenfarclasa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów