bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Balblair Vintage 1990
Autor Wiadomość
flymind 
Singlemalt Whisky Acolyte


Ulubiona whisky: morza szum...
Dołączył: 26 Lip 2010
Posty: 80
Skąd: Szczecin
  Wysłany: Pon Lip 26, 2010 11:41 am   Balblair Vintage 1990

Witam.

Wpadla mi do barku taka o to buteleczka: Balblair Vintage 1990 i zastanawiam sie czy jesli w opisie stoi ze destylacja odbyla sie w roku 1990 a butelkowanie w 2008 tzn. ze rocznikowo odpowiada 18Y whisky?

pozdrawiam
flymind
 
 
Rajmund 
Administrator



Ulubiona whisky: już sam nie wiem...
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 1402
Skąd: Świdnica
Wysłany: Pon Lip 26, 2010 12:08 pm   

Najpewniej tak. Można tak zakładać, jeśli nie podano miesiąca destylacji/butelkowania. Jeśli podano miesiące, trzeba sprawdzić ile pełnych lat przeleżała sobie w beczkach. Tak więc, przykładowo, whisky destylowana w listopadzie 1990, a butelkowana w marcu 2008 będzie miała 17 lat.

Witaj na forum, tak w ogóle :)

Pozdrawiam,
Rajmund
_________________
Pozdrawiam,
Rajmund
 
 
 
flymind 
Singlemalt Whisky Acolyte


Ulubiona whisky: morza szum...
Dołączył: 26 Lip 2010
Posty: 80
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Lip 26, 2010 12:59 pm   

Miesiecy nie podano na butelce wiec chyba mozna zalozyc ze sa te same w momecie destylacji i butelkowania, bo z kolei na innej butelce OMC Ardbeg podaje ze destylacja byla w pazdzierniku 1996 a butelkowanie tez w tym samym miesiacu tylko ze w 2006 i widnieje tam tez informacja o tym iz trunek ten jest "Aged 10years" wiec zastanawiam sie dlaczego Balblair nie podaje informacji rocznikowej.( mozliwe tez ze jest nieokreslona)

flymind
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Pon Lip 26, 2010 2:47 pm   

Zalozyc mozna, ale bylbym z tym ostrozny, bo jest mnostwo przykladow na butelkowanie wczesniej i w zwiazku z tym whisky oficjalnie o rok mlodsza, porownanie do innych butelek niewiele w tym wypadku daje. Niestety nie podawanie informacji co do konkretnych miesiecy nie jest rzadkoscia.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
pawcios 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Laphroaig
Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 266
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lip 26, 2010 2:58 pm   

Ja piłem Balblair 1990 destylowane w kwietniu 1990 a butelkowane w październiku 2007 - zadeklarowany wiek to 17 lat. Pomimo, że jestem zafascynowany Islay ta whisky bardzo mi smakowała.
Pytanie tylko jakie wiek ma dla Ciebie znaczenie?

Smakowała Ci, jakieś spostrzeżenia?? Trafiła do Ciebie, czy przeszła bokiem?

Pozdrawiam serdecznie
Ostatnio zmieniony przez pawcios Pon Lip 26, 2010 2:59 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Lip 26, 2010 2:59 pm   

flymind napisał/a:
chyba mozna zalozyc ze sa te same

Wręcz przeciwnie, w żadnym razie nie warto tak zakładać. Zwłaszcza że ta edycja jest najpewniej wielobeczkowa (jak to z oficjalnymi Balblair bywa), a tych miesięcy destylacji prawdopodobnie więcej niż jeden...

flymind napisał/a:
dlaczego Balblair nie podaje informacji rocznikowej

Vintage 1990 oznacza właśnie rocznik, natomiast brak dokładnie podanego wieku whisky bierze się pewnie ze szczególnie pojmowanych względów marketingowych. Taka ot, preferencja aby wzorem win podawać nobliwie wyglądający rocznik zamiast informacji "17yo", wizualnie ustępującej choćby 18-letnim, tańszym blendom ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
pawcios 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Laphroaig
Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 266
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lip 26, 2010 3:04 pm   

Wiktor napisał/a:
Taka ot, preferencja aby wzorem win podawać nobliwie wyglądający rocznik zamiast informacji "17yo", wizualnie ustępującej choćby 18-letnim, tańszym blendom


Święte słowa... marketing dźwignią handlu... w ten sam sposób zanabyłem szesnastoletniego Lagavulina Distiller's Edition double matured po beczkach Pedro Ximenez. Etykieta czarna, dostojna, litery złote, cena o 50% wyższa od standardowego 16yo a sama whisky moim zdaniem gorsza od tańszego brata. Marketing chciał, że kupiłem ten wynalazek, a i tak wolę standardową szesnastkę. Nie żałuję zakupu, bo poznawać lubię, ale to kolejny dowód, że nie zawsze drożej = lepiej.
 
 
flymind 
Singlemalt Whisky Acolyte


Ulubiona whisky: morza szum...
Dołączył: 26 Lip 2010
Posty: 80
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Lip 26, 2010 3:40 pm   

pawcios napisał/a:
Pytanie tylko jakie wiek ma dla Ciebie znaczenie?


Co do znaczenia wieku to chyba wiadomo jak wplywa on na whisky lezakujaca w beczce np. 12,18,czy 21Y "niby" to ten sam trunek ...a jednak inny rozniacy sie barwa,zapachem,finiszem itp.


pawcios napisał/a:
Smakowała Ci, jakieś spostrzeżenia?? Trafiła do Ciebie, czy przeszła bokiem?


Jeszcze jej nie smakowalem ale juz nie moge sie doczekac
:wink:

pozdrawiam
flymind

[ Dodano: Pon Lip 26, 2010 3:49 pm ]
pawcios napisał/a:
Ja piłem Balblair 1990 destylowane w kwietniu 1990 a butelkowane w październiku 2007 -


A gdzie znalazles info dotyczace miesiecy destylowania i butelkowania?
 
 
pawcios 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Laphroaig
Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 266
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lip 26, 2010 7:00 pm   

flymind napisał/a:
pawcios napisał/a:
Pytanie tylko jakie wiek ma dla Ciebie znaczenie?


Co do znaczenia wieku to chyba wiadomo jak wplywa on na whisky lezakujaca w beczce np. 12,18,czy 21Y "niby" to ten sam trunek ...a jednak inny rozniacy sie barwa,zapachem,finiszem itp.


Bardziej chodziło mi o to, że wiek nie zawsze jest gwarantem jakości i walorów smakowych. Czasem leciwa whisky może nie mieć jaj a młoda może zachwycić podniebienie.


flymind napisał/a:
Jeszcze jej nie smakowalem ale juz nie moge sie doczekac


Ja bym nie czekał - taki już jestem. Barek pełen, ale ani jednej butelki z banderolką na korku.


flymind napisał/a:
A gdzie znalazles info dotyczace miesiecy destylowania i butelkowania?


Na etykiecie buteleczki 100ml, którą podarował mi do smakowania kolega Yurek. Dostałem sampla z pełną metryczką tego co piję 8)

Pogrzeb na whiskybase.com
na bank znajdziesz tam swoją whisky
 
 
flymind 
Singlemalt Whisky Acolyte


Ulubiona whisky: morza szum...
Dołączył: 26 Lip 2010
Posty: 80
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lip 27, 2010 11:02 am   

Pogrzebalem na whiskybase i wygrzebalem informaje ze ten malcik ma 18 latek /ja tez lubie wiedziec co pije 8) /
Jeszcze raz dzieki za info.
No a jesli chodzi o wiek to pawcios ma racje ze nie zawsze ilosc latek idzie w parze z jakoscia; pewnego razu probowalem rownoczesnie Glenlivet 18Y i 15Y no i wg. mnie zdecydowanie lepsza okazala sie ta 15-letnia (swieza i powabna), natomiast 18-tka byla juz jakby lekko "zmeczona" lezakowaniem w beczce.
Wiadomo ze nie ma w tym zadnej reguly bo wszystko zalezy od naszych subiektywnych doznan,ale jako ze mam tez Balblair vintage 1997/butelkowany w 2007 to z checia otworze je razem i postarm sie sprawdzic jak tutaj czas lezakowania wplynal na zawartosc beczek :wink:

pozdrawiam
flymind
 
 
pawcios 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Laphroaig
Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 266
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lip 27, 2010 11:32 am   

flymind napisał/a:
Wiadomo ze nie ma w tym zadnej reguly bo wszystko zalezy od naszych subiektywnych doznan


No i właśnie to jest piękne. A piękniejsze jest tylko to, że te nasze doznania zmieniają się w miarę zdobywania doświadczenia, więc nie ma bata, żeby nam się whisky znudziła :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów