bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Witam
Autor Wiadomość
Mefisto
Blendedwhisky Flagellant


Dołączył: 25 Lip 2007
Posty: 7
Wysłany: Śro Lip 25, 2007 11:51 pm   Witam

Jestem tutaj nowy = o czym świadczy liczba postów :-)

Chciałbym wszystkich przywitać.

Trafiłem tutaj ze strony www.whisky.pl
Moje doświadczenia z whisky to do tej pory tylko blendy.

Chciałbym poprosić o jakieś propozycje whisky single malt dla początkującego.
Dodam , że goryczka blendów mi już nie przeszkadza.
Myślałem o Auchentoshan 10 YO lub Glenfiddich 12 YO.
Generalnie powinno to być coś do ok. 200zł dostępne we Wrocławiu a choć to spora mieścina to albo słabo zaopatrzona albo ja szukać nie potrafię.

Czy ktoś zna może obecny poziom cen single malt w Czechach ?
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 9:27 am   

Cześć,

Mefisto napisał/a:
Chciałbym wszystkich przywitać.

Również witam nowego czytelnika i forumowicza :)

Mefisto napisał/a:
propozycje whisky single malt dla początkującego

Glenfiddich 12yo to raczej kiepski pomysł, Auchentoshan w wymienionej wersji niewiele lepszy... Niemniej trop jest słuszny ;)

Mefisto napisał/a:
powinno to być coś do ok. 200zł dostępne we Wrocławiu

Pierwsze miejsce do którego zachęcam by się udać to Makro. Jest tam w chwili obecnej zupełnie znośny wybór podstawowych oficjalnych wersji m.in z Diageo i Inver House. Od czego zacząć? Ja wybrałbym coś z paczki: An Cnoc 14yo, Balblair 10yo, Glenrothes Selected Reserve, Glenfiddich 15yo Solera Reserve, Cragganmore 12yo (o ile będzie). Różnica z popularnym blendziarstwem powinna być mocno odczuwalna ;) A dla kontrastu 18-letnia Caol Ila Hidden Malts. Nawet jeśli nie zasmakuje od razu (czego życzę!) to spokojnie może poczekać jakiś czas w barku na bardziej odpowiedni moment, który niewątpliwie nadejdzie...
Ceny za butelkę oscylują gdzieś pomiędzy 140 a 200 PLN. Zapewne któryś z forumowiczów podrzuci parę innych adresów we Wrocławiu, pod które warto się wybrać (Alma Market?)
W drugiej kolejności rozpatrzyłbym zakup np. Glenturret 10yo OB, Glen Moray 12 lub 16yo OB, Auchentoshan Three Wood, Aberlour A'Bunadh, Edradour The Dark One ewentualnie 10yo Distillery Edition, Balblair 16yo.

Cytat:
obecny poziom cen single malt w Czechach ?

Niestety nie orientuję się w cenach whisky na tamtym rynku. Może jednak ktoś z ekipy jeleniogórskiej ma aktualne informacje?
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Mefisto
Blendedwhisky Flagellant


Dołączył: 25 Lip 2007
Posty: 7
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 10:35 am   

Dziękuje za informacje.

Widać muszę zweryfikować moje typy :-)

Co znaczy owo OB w nazwach whisky?
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 11:25 am   

OB = official bottling (tłumaczony niekiedy jako "original bottling") czyli wersja oficjalna single-malt whisky pochodząca z konkretnego zakładu produkcyjnego (destylarni), wypuszczona na rynek przez jego właściciela - w odróżnieniu od wersji niezależnych sygnowanych przez firmy zajmujące się tylko butelkowaniem (niekiedy też maturacją) whisky. W Makro są do dostania wyłącznie wersje oficjalne, podstawowe, których wysoka podaż i umiarkowana cena pozwala na obrót nimi w dużych sieciach handlowych.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Rajmund 
Administrator



Ulubiona whisky: już sam nie wiem...
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 1402
Skąd: Świdnica
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 12:41 pm   

Witaj Mefisto,

Nienajlepiej się orentuję w ofercie sklepów wrocławskich, ale wiem na pewno, że w Bielanach Wrocławskich w Tesco znajdziesz kilka przyzwoitych single malts. Również w Auchan, też w Bielanach. Zdaje się, że w którymś z tych sklepów widziałem Glenrothes, a już na pewno znajdziesz w gdzieś tam Clynelish 14yo (polecam), czy np. Jura Superstition. Poza whisky polecanymi przez Wiktora, rzecz jasna. Aha, i wszystkie wymienione whisky kosztują poniżej 200zł. Czasem niewiele poniżej, ale jednak ;-)

A wczoraj widziałem w moim lokalnym sklepiku "na rondzie" w Szczawnie Balvenie 12yo DoubleWood (155 zł) i Glenfiddich 15yo Solera Reserve (185 zł). W razie potrzeby służę wskazówkami jak tam (tu) dotrzeć ;-)

Pozdrawiam,
Rajmund
_________________
Pozdrawiam,
Rajmund
 
 
 
Mefisto
Blendedwhisky Flagellant


Dołączył: 25 Lip 2007
Posty: 7
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 2:04 pm   

Dziękuje za rady
Po obejrzeniu oferty Carefure czy jaktam się to pisze odpuściłem sobie markety totalnie.
Ale skoro wysyłasz mnie do Tesco i Auchana to przejrzę dokładnie ich ofertę.
Swoją drogą ostatni raz byłem tam chyba rok temu (nie licząc Carefure wczoraj). Mam uraz do marketów odkąd pracując w Tesco widziałem co jest sprzedawane klientom, ale ponoć tak jest w każdej branży :D
 
 
Rajmund 
Administrator



Ulubiona whisky: już sam nie wiem...
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 1402
Skąd: Świdnica
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 2:06 pm   

Fakt, czasem lepiej nie wiedzieć ;-) Mam jednak nadzieję, że nie ingerują w zawartość butelek whisky ;-)

Pozdrawiam,
Rajmund
_________________
Pozdrawiam,
Rajmund
 
 
 
Tad 
Singlemalt Whisky Acolyte



Ulubiona whisky: Port Ellen
Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 85
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 2:38 pm   

W Czechach według mojej wiedzy mają drastycznie węższy asortyment niż u nas. Whisky w Czechach to mit. Możesz tylko kupić tanie blendy jeszcze taniej u skosów przy granicy.

We Wroc spróbuj w EPI - mają tam miniaturki w cenach 20-40 zł - więc chyba lepiej zainwestować niewielką kwotę i zobaczyć czy aby nie kaszana dla Ciebie (z kupowaniem całych flaszek później bardziej boli).

Ogromny wybór jest w alma market w "arkadach". No ale tam miniaturek nie ma w ogóle, a ceny zaczynają się od 250 i baaaardzo szybko idą w górę (Lagavulin 16 - 303zł :? co i tak jest lepsze od EPI bo tam 450zł :shock: )
 
 
Wojciech 
Singlemalt Whisky Crusader
Wojciech



Ulubiona whisky: Port Ellen
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 519
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 6:23 pm   

W Czechach dawno nie byłem, ale ostatnio nic ciekawego nie widziałem :cry: dobre czasy już nie wrócą.
Warto zajrzeć do Alma Market w Arkadach. Zaopatrzenie przyzwoite, a ceny lepsze niż EPI. Zresztą nawet już w Jeleniej Górze można w normalnym sklepie :wink: kupić Balvenie Double Wood, czy podstawowe Bowmore.
Warto zajrzeć do pubu Highlander na wrocławskim Rynku. Wprawdzie nie jest tam najtaniej, ale wybór jest całkiem przyzwoity. Zdarzają się również okazje :lol: W ubiegłym roku piłem tam Blair Athol z Rare Malts w cenie Glenfiddich 12. :D

Wojciech
 
 
Mefisto
Blendedwhisky Flagellant


Dołączył: 25 Lip 2007
Posty: 7
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 11:29 pm   

I tak oto stałem się posiadaczem Cragganmore 12yo.
„Alma” rzeczywiście jest dobrze zaopatrzona ale drogo przeokropnie.

Buteleczka na pierwszy rzut oka ładna – brak paseczka akcyzy (pałętał się na dnie pudełka J), cynkowy kapturek – już chyba zapomniałem, że takie w ogóle istnieją, ale do rzeczy...

Pierwszy kontakt z single malt musi być wyjątkowy więc wykąpałem się, umyłem zęby, nalałem whisky do szklaneczki – na razie po chivas regal. Zapach niesamowity, nie wiem jeszcze czy przyjemny ale niesamowity. Pora na sprawdzenie smaku – takie bogactwo smaków wręcz niespodziewane: mięta, melisa, słodycz, zioła – bogactwo... Tak pasta Herbal potrafi niesamowicie zmienić smak, krótko mówiąc pierwsze testowani single malt odbyło się z małą wpadką. :oops: :oops: :oops:

Po wyczyszczeniu zębów z pasty aromat się nie zmienił, po rozcięczeniu wodą nawet się wzbogacił. Za to smak zubożał :( . Na razie potrafię powiedzieć tylko, że chyba mi odpowiada. Poszczególne nuty smakowe jeszcze niewyczuwalne, ale z doświadczenia z koniakami wiem, że to przyjdzie z czasem.
Na razie moja ocena to „może być”.
Poczekamy – na pewno się przyzwyczaję...

Pozdrawiam forumowiczów
Paweł
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Lip 27, 2007 12:58 pm   

Mefisto napisał/a:
Zapach niesamowity, nie wiem jeszcze czy przyjemny ale niesamowity.

Ale chyba nie nieprzyjemny? ;)
Mefisto napisał/a:
aromat się nie zmienił, po rozcięczeniu wodą nawet się wzbogacił. Za to smak zubożał

W mojej ocenie, whisky poddanej filtracji na zimno i butelkowanej o mocy ok. 40 vol po prostu nie warto juz bardziej rozwadniać - zwłaszcza, jesli dysponuje się "aparatem smakowym" ;) już przystosowanym do pijania trunków o podobnej mocy (vide Twoje doświadczenie z blendami). Nie przypominam sobie też przypadku, gdy tego typu whisky - rozwodniona - smakowałaby lepiej niż kosztowana w postaci "pierwotnej". O kwestii pozytywnego bądź negaytwnego wpływu wody na aromat można dyskutować lecz akurat ja będę się upierał, że to smak własnie ma decydujące znaczenie dla tego jak odbieramy daną whisky.
BTW zestawianie mieszanek wyłacznie na podstawie "nosa" to jakiś obłęd (któremu właśnie zawdzięczają, jak mniemam zapewne choć częściowo, swój niezwykle "wysublimowany" poziom haha).

Mefisto napisał/a:
szklaneczki – na razie po chivas regal

Tutaj Mefisto może leżeć jedna z przyczyn Twojej niemożności nazwania aromatów. Tumblery (zwłaszcza te służące do picia blendów) nie okazują się być specjalnie funkcjonalne podczas sesji z single-malt. Radzę pilnie zaopatrzyć się w coś bardziej praktycznego. Różnica w postrzeganiu bukietu whisky będzie odczuwalna natychmiast. Jeśli potrzebowałbyś pomocy w zorganizowaniu profesjonalnego szkła, pisz na priv.

Mefisto napisał/a:
chyba mi odpowiada

Czuję, że kolejna butelka w Twoim przypadku to zdecydowanie powinno być coś z Islay ;) Lagavulin 16yo, może wspominana przeze mnie już wcześniej CI 18yo. Ewentualnie podstawowa wersja Talisker. Ciekawi mnie co powiesz na takie właśnie klimaty... :D
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
David 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Ardbeg Park
Dołączył: 29 Cze 2005
Posty: 730
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: Pią Lip 27, 2007 8:51 pm   

Wiktor napisał/a:
Czuję, że kolejna butelka w Twoim przypadku to zdecydowanie powinno być coś z Islay Lagavulin 16yo, może wspominana przeze mnie już wcześniej CI 18yo. Ewentualnie podstawowa wersja Talisker. Ciekawi mnie co powiesz na takie właśnie klimaty...


tak tak święta prawda po Lagavulinie i Taliskerze nic juz nie będzie takie same :wink:

a dodatkowo Talisker 10 yo występuje ostatnio w marketach Tesco w całkiem przyzwoitej cenie :wink:

p.s. mimo, że mowa tu o tak podejrzanym przez Mefisto Tesco, to jednak jakość łychy pozostaje bez zarzutu - sam próbowałem :mrgreen:

Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam
David
 
 
Rajmund 
Administrator



Ulubiona whisky: już sam nie wiem...
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 1402
Skąd: Świdnica
Wysłany: Pią Lip 27, 2007 11:16 pm   

Chwil parę temu byłem w wałbrzyskim Auchan. Na półkach z whisky stoją: Talisker 10yo, Jura 10yo, Glenlivet 12yo, Glenlivet 15yo French Oak, Glenkinchie 10yo, Glen Ord 12yo, Glenfiddich 12yo, Clynelish 14yo, Macallan Fine Oak 12yo.

W szczawieńskim Tesco (było po drodze) stoi Caol Ila 18yo, Talisker 10yo i Glenfiddich 12yo. Kosztują od bodaj 119zł (Glenfiddich 12yo) do 185zł (Glenlivet 15yo French Oak).

Wydaje mi się, że ten asortyment to dolna granica tego, czego można się spodziewać w supermarketach tych samych sieci we Wrocławiu. Zauważyłem jednak, że ceny - w ramach tej samej sieci - potrafią być odrobinę wyższe we Wrocławiu (Bielanach) niż w Wałbrzychu/Szczawnie.

Podobnie jak David, wielokrotnie sprawdzałem jakość whisky kupowanej w Auchan czy Tesco - za każdym razem była smaczna, a nawet pyszna ;-) Szczególnie Caol Ila czy Talisker.

Pozdrawiam,
Rajmund
_________________
Pozdrawiam,
Rajmund
 
 
 
Pawcio 
Singlemalt Whisky Apostle



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 1085
Skąd: Wa-wa
Wysłany: Sob Lip 28, 2007 6:08 pm   

Mefisto witaj w klubie AA i miłej zabawy!!!

Cragg 12YO jest fajna łyszka , ale dopiero jak po jakimś roku czy dwóch znudzi ci się dym i torf z Islay.:))

Pamietam że był taki moment gdy w moim barku było same Islay i nagle mnie naszło na cos bez dymu, ratunkiem była miniaturka właśnie Cragganmore 12YO.:)
_________________
Pozdrawiam.Pawcio.
"Crusader i Złych Macallan'ów Niszczyciel. Postrach Karuizaw. Protektor Ardmorów. Wielki Piewca CI. BOW Inkwizytor In Spe"P.W.Jasnowski.

NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ
 
 
 
michu 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: Paszport
Dołączył: 19 Gru 2005
Posty: 132
Skąd: Olkusz
Wysłany: Sob Lip 28, 2007 7:07 pm   

Pawcio napisał/a:
Mefisto witaj w klubie AA

to nie żart niestety.
a wszystko zaczęło się od glenfiddich..
craggan też może być.
no, ale na coś trzeba umrzeć. hehe. :twisted:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów