bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o pomoc w wyborze odpowiedniego malta
Autor Wiadomość
Raven 
Singlemalt Whisky Apprentice


Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 10
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Wrz 14, 2007 8:37 pm   Prośba o pomoc w wyborze odpowiedniego malta

Witajcie,

Mam taką małą prośbę o radę. Udało mi się odłożyć kilka złotych na boku:))) celem nabycia jakiegoś "lepszego" trunku (oczywiście ulubionej Whisky). Na moim celowniku (czyt. w obrębie moich możliwości finansowych i "dostępności terytorialnej") znalazły się następujące gatunki single malt:

1. AN CNOC 12YO
2. BALBLAIR 10YO
3. CAOL ILA 18 YO
4. CLYNELISH 14
5. GLEN ORD 12 YO
6. GLENROTHES 12YO
7. Old Pulteney 12YO
8. SPEYBURN 10YO
9. TALISKER 10YO
10. GLENLIVET 12YO lub GLENLIVET 15YO
11. GLENMORANGIE 10YO
12. JURA 10YO lub JURA SUPERSTITION
13. MACALLAN 12YO
14. Glenkinchie 10YO
15. Highland Park 12YO
16. Caol Ila 8YO, wersja CS
17. Ardbeg 10YO
18. Dalmore 12YO

Prosiłbym o radę, który z wymienionych gatunków polecalibyście mi nabyć (czyt. który przypadłby mi najbardziej do gustu, o którym napiszę parę słów poniżej). Fajnie byłoby jeżeli moglibyście ułożyć tą listę (przynajmniej "best of 7" :wink: ) w kolejności od trunku, który polecalibyście najbardziej do trunku, który - z powyżej wymienionych - stosunkowo jest najmniej odpowiedni dla mnie (będę miał od razu jakiś "kierunkowskaz" na przyszłość).

Przyznam szczerze, że najbardziej zamierzałem się na zakup któregoś Malta z grona - Talisker 10YO, Caol Ila 18YO lub 8YO CS, Macallan 12YO, Balblair 10YO, ew. Highland Park 12YO (kolejność przypadkowa) - ale może znajdziecie ciekawszy wybór dla moich preferencji smakowych z podanej powyżej osiemnastki.

Co by ułatwić robotę ekspertom (wszak wiadomo, że każdy lubi odnajdować w ulubionym trunku inne nuty) powiem tylko, że nie przepadam za Whisky, która jest zbyt delikatna i łagodna oraz gdy dominują w niej typowo słodkie nuty. Lubię natomiast gdy Uisge Beatha jest bardzo "esencjonalna" (ostry aromat i głęboki, bogaty w różne odcienie smak) - z intensywnymi akcentami torfu i dymu oraz długim, intensywnym finiszem.

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Raven Pon Wrz 17, 2007 8:26 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rajmund 
Administrator



Ulubiona whisky: już sam nie wiem...
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 1402
Skąd: Świdnica
Wysłany: Nie Wrz 16, 2007 2:48 pm   

Raven napisał/a:
nie przepadam za Whisky, która jest zbyt delikatna i łagodna oraz gdy dominują w niej typowo słodkie nuty

Jeśli tak, to zapomnij o następujących:
1. AN CNOC 12YO
2. BALBLAIR 10YO
4. CLYNELISH 14
5. GLEN ORD 12 YO
6. GLENROTHES 12YO
7. Old Pulteney 12YO
8. SPEYBURN 10YO
10. GLENLIVET 12YO lub GLENLIVET 15YO
11. GLENMORANGIE 10YO
12. JURA 10YO
13. MACALLAN 12YO
14. Glenkinchie 10YO
15. Highland Park 12YO

Proponuję żebyś zaatakował Caol Ila 18yo, Talisker 10yo, Caol Ila cask strength lub Jura Superstition. I to chyba w tej właśnie kolejności. Jak już Ci się troszkę przeje (przegryzie?) dym torfowy, spośród odrzuconych powyżej spróbuj liznąć Highland Park 12yo, Clynelish 14yo, Glenrothes 12yo (swoją drogą, co to za wersja?), Glenlivet 15yo (French Oak?), ewentualnie Macallan 12yo. Jest szansa, że odkryjesz nowy wymiar whisky.

Pozdrawiam,
Rajmund
_________________
Pozdrawiam,
Rajmund
 
 
 
Raven 
Singlemalt Whisky Apprentice


Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 10
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie Wrz 16, 2007 4:26 pm   

Rajmund napisał/a:
Proponuję żebyś zaatakował Caol Ila 18yo, Talisker 10yo, Caol Ila cask strength lub Jura Superstition. I to chyba w tej właśnie kolejności. Jak już Ci się troszkę przeje (przegryzie?) dym torfowy, spośród odrzuconych powyżej spróbuj liznąć Highland Park 12yo, Clynelish 14yo, Glenrothes 12yo (swoją drogą, co to za wersja?), Glenlivet 15yo (French Oak?), ewentualnie Macallan 12yo. Jest szansa, że odkryjesz nowy wymiar whisky.


Dzięki za radę, z pewnością uwzględnie Twoje typy przy dokonywaniu zakupów :wink: Sam raczej właśnie byłem nastawiony pod kątem ataku na Islay :D , ale wolałem się poradzić ekpertów. Jeżeli chodzi o Koalę, to radziłbyś podejść najpierw do wersji 18YO czy CS?


Rajmund napisał/a:
Glenrothes 12yo (swoją drogą, co to za wersja?)


Szczerze mówiąc - sam nie wiem, mają ją w ofercie szczecińskiego Makro :wink:

Pozdrawiam

Sławek
 
 
Rajmund 
Administrator



Ulubiona whisky: już sam nie wiem...
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 1402
Skąd: Świdnica
Wysłany: Nie Wrz 16, 2007 7:49 pm   

Moim zdaniem, Caol Ila 18yo jest nieporównanie lepsza niż CS. Ale to może być tylko moje zdanie. Co do Glenrothes, moje pytanie bierze się stąd, że oficjalne wersje Glenrothes nie mają podanego wieku, a jedynie rocznik destylacji. Jeśli znalazłeś ją w Makro, to pewno wersja oficjalna, a wiek sam sobie wyliczyłeś ;-)

Pozdrawiam,
Rajmund
_________________
Pozdrawiam,
Rajmund
 
 
 
maciekB 
Blendedwhisky Flagellant


Dołączył: 20 Sie 2007
Posty: 4
Skąd: zgorzelec
Wysłany: Pon Wrz 17, 2007 4:50 pm   

Witaj
Ja proponuje, żebyś poszukał Laphroaig 10YO. Cena jest bardzo dobra, a doznania przy kosztowaniu tego trunku niezapomniane.
_________________
maciej
 
 
 
Raven 
Singlemalt Whisky Apprentice


Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 10
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Wrz 17, 2007 8:27 pm   

Dzięki wszystkim za podpowiedzi :wink:

Z ostatniej chwili:) Właśnie oferta z której mogę skorzystać przy zakupie poszerzyła się o dwa gatunki single malt (zamieściłem je już w pierwszym moim poście z zapytaniem – w ramach aktualizacji:) są to: Ardbeg 10YO (YEAH!) i Dalmore 12YO. W sumie na 99,99% jestem zdecydowany, że zafunduje sobie Ardbega, no chyba że mi to, któryś z ekspertów wyperswaduje:) (czyt. stwierdzi, że z podanych przeze mnie maltów są jakieś inne, bardziej adekwatne do moich preferencji smakowych) Tak więc mam jeszcze 2 pytania:

1. Ardbeg 10YO czy Caol Ila (a jeżeli już „Koala” to 18YO czy CS)?
2. Czy w ogóle warto brać Dalmore 12YO pod rozwagę?

Z góry dziękuję za pomoc

Sławek
 
 
Rajmund 
Administrator



Ulubiona whisky: już sam nie wiem...
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 1402
Skąd: Świdnica
Wysłany: Pon Wrz 17, 2007 8:33 pm   

Atakuj Ardbeg bez zastanowienia.
Co do Caol Ila, to ja już się wypowiadałem, trzeba by zapytać największego specjalisty od CI - Pawcia. Ale Pawcio milczy w tej sprawie...
Dalmore 12yo warto się zainteresować. Nie jest zła, ale nie znajdziesz w niej pazura z Islay (czyli owego słynnego Islay taste ;-) )

Pozdrawiam,
Rajmund
_________________
Pozdrawiam,
Rajmund
 
 
 
RudeBoy 
Singlemalt Whisky Combatant
Szczecin Fan



Ulubiona whisky: Szkocka ;-)
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 334
Skąd: War Zone
Wysłany: Pon Wrz 17, 2007 10:28 pm   

Witam,
Raven napisał/a:
Szczerze mówiąc - sam nie wiem, mają ją w ofercie szczecińskiego Makro

Wozić drzewo do lasu? 8)
_________________
Zdrav,
RudeBoy
 
 
Tad 
Singlemalt Whisky Acolyte



Ulubiona whisky: Port Ellen
Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 85
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: Wto Wrz 18, 2007 10:12 am   

RudeBoy napisał/a:

Wozić drzewo do lasu? 8)


No właśnie. Raven, Stary - budujesz jakiś dostępny asortyment chodząc po sklepach, a nie zdajesz sobie chyba sprawy jaki masz skarbuś pod nosem: BOW Headquarters!!!

Ty się będziesz tutaj biedził nad jakimiś standardami dostępnymi w makro w dużych butlach, a tam chłopaki już Ci taki zestaw zrobią, że buty spadną. No gdzie jest Victor?!
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Wrz 18, 2007 11:30 am   

Jestem, jestem, nadal schorowany i od whisky - z bólem - stroniący.
Kolega ma jak najlepsze chęci (BOW czuwa) a przecież nie grzech zacząć, powiedzmy, od takiego Ardbega 10yo... Tak, na rozruch ;)
Swoją drogą, ceny Ardbeg już kompletnie zwariowały (cena ANB jawi się jako wyjątek), podobnie Brory (nowa oficjalna edycja 30yo kosztuje już ponad 300 euro, a D. Laing Platinum... ponad 500) oraz PE - ostatnie "normalnie" kosztujące flaszki są właśnie wypłukiwane ze sklepowych półek...
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
parominius 
Singlemalt Whisky Combatant



Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 413
Skąd: czarnków
Wysłany: Czw Wrz 20, 2007 7:17 pm   

w końcu się zdecydowałem na poważny krok....nie będe owijal w bawełne-chciałbym wydać troche grosza i uparłem sie na jakąs trzydziestolatkę...jaką proponujecie...uwielbiam klimaty wrzosowo-kwiatowo-słodowe...no może ze szczyptą owoców i orzechów...
_________________
"Maturacja" whisky,czyli po naszemu "dojrzewanie"o ironio wnosi do niej młodzieńcze błyski,energę,zadziornosć, lub też dziewczęcą łagodność,ułożenie,dobre wychowanie,kwiecistość,flirtowanie z Lolitą...
 
 
Rajmund 
Administrator



Ulubiona whisky: już sam nie wiem...
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 1402
Skąd: Świdnica
Wysłany: Czw Wrz 20, 2007 8:25 pm   

Uderz do Wiktora czy ma jeszcze którąś z whisky degustowanych podczas ostatniego spotkania w Starym Młynie w czerwcu. Mam na myśli drugą sesję degustacyjną w drugi dzień spotkania (patrz sprawozdanie). Spośród tamtych whisky możesz śmiało wybierać w ciemno. Każda zwala z nóg. Inna rzecz, że już potem świat nigdy nie będzie taki sam, a chyba nie co dzień będzie Cię stać na tak doskonałe whisky...

Pozdrawiam,
Rajmund
_________________
Pozdrawiam,
Rajmund
 
 
 
David 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Ardbeg Park
Dołączył: 29 Cze 2005
Posty: 730
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: Pią Wrz 21, 2007 7:58 pm   

Wiktor napisał/a:
oraz PE - ostatnie "normalnie" kosztujące flaszki są właśnie wypłukiwane ze sklepowych półek...


nie no nie strasz :shock:
jak masz cos ciekawego na oku to daj znaka na priv!

Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam
David
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Wrz 21, 2007 10:09 pm   

parominius napisał/a:
uparłem sie na jakąs trzydziestolatkę...jaką proponujecie...uwielbiam klimaty wrzosowo-kwiatowo-słodowe...no może ze szczyptą owoców i orzechów...

Glenfiddich Excellence?... :wink:
...a poważnie, coś z paczki: Caperdonich, Blair Atholl, Glen Grant - oczywiście z beczek po bourbonie. Bottlingi Duncan Taylor z serii Rare Auld albo Lonach Collection. Lat trzydzieści - albo i lepiej ;) Dalsze szczegóły - w miarę zainteresowania 8)

David napisał/a:
jak masz cos ciekawego na oku to daj znaka na priv!

Ha! Zazwyczaj tak bywa, że liczba tego co "na oku" przekracza aktualną siłę nabywczą... :lol: Jasne, mamy upatrzonych kilka fajnych okazji (przynajmniej potencjalnych). Co nie oznacza że są to edycje za grosze, niestety... Analizując szybką zwyżkę średnich cen można pluć sobie w brodę, że nie zainwestowało się jeszcze rok, czy nawet pół roku temu! W tej chwili dobra, ponadpełnoletnia whisky z Islay to już wydatek rzędu wyraźnie ponad 100 euro (minimum). Drogo? Drogo. Tylko... co będzie za kolejne 6 miesięcy!?... :roll:
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
David 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Ardbeg Park
Dołączył: 29 Cze 2005
Posty: 730
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: Nie Wrz 23, 2007 11:57 am   

Wiktor napisał/a:
Analizując szybką zwyżkę średnich cen można pluć sobie w brodę, że nie zainwestowało się jeszcze rok, czy nawet pół roku temu! W tej chwili dobra, ponadpełnoletnia whisky z Islay to już wydatek rzędu wyraźnie ponad 100 euro (minimum). Drogo? Drogo. Tylko... co będzie za kolejne 6 miesięcy!?...


no właśnie, a Chińczyków nie ubywa :wink:

dlatego chętnie bym spróbował jakiegoś sympatycznego PE :mrgreen:

Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam
David
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów