bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Smak whisky
Autor Wiadomość
pekay27 
Singlemalt Whisky Acolyte



Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 64
Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 3:56 pm   Smak whisky

Tak sobie rozmyślałem o doznaniach smakowych podczas wciągania whisky.. Nie wiem czy chodzi o znalezienie smaków i aromatów, których doświadczaliśmy już wcześniej, czy też może bardziej smaków, które pojawiają się w naszej wyobraźni.

Chyba jest jakaś nuta smakowa whisky, o której nikt nigdy nie pisze, a zapewne jest nutą łączącą wszystkie whisky. Więc chciałem zapytać o ten "kolor", prawdopodobnie jakiś odcień słodu zakrapiany procentami?
_________________
into the whisky void
 
 
Michal 
Singlemalt Whisky Follower



Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 123
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 7:53 pm   Re: Smak whisky

pekay27 napisał/a:
Tak sobie rozmyślałem o doznaniach smakowych podczas wciągania whisky.. Nie wiem czy chodzi o znalezienie smaków i aromatów, których doświadczaliśmy już wcześniej, czy też może bardziej smaków, które pojawiają się w naszej wyobraźni.


Myślę, że jakbyś poczuł coś czego wcześniej nie czułeś nie umiałbyś nazwać tego smaku, chyba że byłby do czegoś podobny. Dlatego też wydaje mi się, że najważniejsza jest wyobraźnia i umiejętność porównania zapachu z kieliszka do czegoś co już gościło w naszym nosie :)
 
 
 
Jass 
Singlemalt Whisky Apprentice



Ulubiona whisky: single malt :)
Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 47
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Kwi 06, 2008 11:32 am   

Tak, zgadzam się że szukamy ( i znajdujemy :) ) w whisky smaki i zapachy wcześniej nam znane. Ale rzeczywiście jest jedyny w swoim rodzaju "smak whisky" - nuta smakowa, o której pisze pekay27, chocby w tej najpodlejszej, który charakteryzuje ten trunek. Ja nazywam to smakiem "masłowym", bo jakoś zawsze przypomina mi to smak swieżego, lekko słonego masła. To skojarzenie mam zawsze, ale zaraz o tym przychodzi wszystko różne to, co malty kryją w sobie - od owoców, przez dymy i skóry, na szpitalnych aromatach kończąc.
 
 
 
pekay27 
Singlemalt Whisky Acolyte



Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 64
Wysłany: Nie Kwi 06, 2008 4:32 pm   

no tak, może zabraknąć słownika żeby opisać pewne smaki, ale wtedy zabawa się przecież nie kończy, bo coś tam sie dzieje. coś fajnego (szczególnie po 4 szklanicy)
a to tło whisky, być może "masłowe" (spróbuję to wyczuć:), starałem się wychwycić to co czuć w piwie.
_________________
into the whisky void
 
 
ukaszu 
Singlemalt Whisky Combatant
uisge beatha



Ulubiona whisky: dymkurzsmród
Dołączył: 04 Sty 2008
Posty: 425
Skąd: głgw
Wysłany: Nie Kwi 06, 2008 5:52 pm   Re: Smak whisky

pekay27 napisał/a:
Chyba jest jakaś nuta smakowa whisky, o której nikt nigdy nie pisze, a zapewne jest nutą łączącą wszystkie whisky.


no a nie jest to woda (miekka), torf i slod ?

pekay27 napisał/a:
Więc chciałem zapytać o ten "kolor", prawdopodobnie jakiś odcień słodu zakrapiany procentami?


Cytat:
Paleta barw rozciaga sie od jasnslomkowej po ciemna lukrecje, przez wszsytkie mozliwe odcienie brazu i zlota. Kiedy trafia do beczki, whisky jest bezbarwna, a koloru nabiera dopiero w trakcie dojrzewania. Tak wiec barwa probki mowi nam cos zarowno o beczce, w ktorej trunek dojrzewal. Im dluzszy okres dojrzewania, tym glebsza barwa trunku. Trzeba jednak uwazac. Wysluzona beczka po bourbonie nadaje jasna barwe po dlugim czasie, zas whisky starzona po raz pierwszy w beczce po sherry oloroso moze nabrac barwy melasy juz po pieciu latach.

Whisky Malt - Charles MacLean
_________________
slainte !
 
 
 
pekay27 
Singlemalt Whisky Acolyte



Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 64
Wysłany: Pon Kwi 07, 2008 5:41 pm   Re: Smak whisky

ukaszu napisał/a:
pekay27 napisał/a:
Chyba jest jakaś nuta smakowa whisky, o której nikt nigdy nie pisze, a zapewne jest nutą łączącą wszystkie whisky.


no a nie jest to woda (miekka), torf i slod ?


no pewnie jest :) .. ale z produktami mlecznymi też sie może kojarzyć
_________________
into the whisky void
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów