UWAGA! Obecna zawartość serwisu jest testowa - strona jest w trakcie tworzenia. 20.04.2024 01:37



Wyszukiwarka:




Prezentowane w tym dziale destylarnie to najczęściej niewielkie zakłady, zatrudniające najwyżej kilkanaście osób. Rozrzucone są niemal po całej Szkocji, choć ze świecą szukać wytwórni whisky w północno-zachodniej części tego cudownego kraju. Większość destylarni, tych o starym rodowodzie, zachwyca pięknem budynków, usytuowaniem, bądź niepowtarzalną atmosferą stworzoną specjalnie z myślą o zwiedzających je turystach. Inne, głównie te pochodzące z drugiej połowy XX wieku, są często koszmarnie wyglądającymi kompleksami przemysłowymi, w których ze świecą szukać romantycznej atmosfery Ardbeg czy Strathisla.

Część destylarni, wzorem Glenfiddich, która uczyniła to jako pierwsza, otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających. Niektóre z nich, szczególnie te usytuowane na trasach turystycznych, otwarte są niemal bez przerwy, w innych trzeba się wcześniej zapowiedzieć telefonicznie. Jedne są otwarte również w sensie mniej dosłownym - są to miejsca, w których amator whisky czuje się jak w domu, jak u siebie. W innych zachowywać się trzeba jak w Muzeum Narodowym - broń Boże czegokolwiek dotknąć, gdziekolwiek zajrzeć, odłączyć się od grupy. A wszystko przy akompaniamencie beznamiętnego głosu przewodnika, klepiącego wyuczone regułki, liczby, fakty. Te są niefajne. W tym miejscu nie wymienię żadnych nazw, choć po odwiedzeniu niemal wszystkich destylarni oferujących zwiedzanie, sporządzona przez mnie lista tych "dobrych" i tych, które lepiej omijać, mogłaby być szokująca. Nie zawsze dobra, czy wręcz wybitna whisky oznacza przyjazne podejście do nas, konsumentów. Gdyby tę gościnność - lub jej brak - regulowały jakieś sztywne przepisy, byłoby to w miarę zrozumiałe. Jednak doprawdy trudno pojąc dlaczego w destylarni X mogę swobodnie wędrować po poszczególnych pomieszczeniach, robić zdjęcia, a na koniec spróbować whisky prosto z beczki, podczas gdy w destylarni Y na beczki spojrzeć można co najwyżej przez szybkę, a jeśli odpowiednio wcześniej się nie zapowiemy, to odbijemy się od drzwi destylarni, mimo iż na tablicy informacyjnej stoi jak byk, że zwiedzanie o 11.15...

Jeszcze w XIX wieku destylarnie podzielono na regiony Highlands i Lowlands. Miało to swoje odzwierciedlenie głównie w wysokości podatku płaconego od produkowanej w nich whisky. Umowna granica pomiędzy tymi regionami przebiegała - z grubsza rzecz biorąc - nieco na północ od linii Edynburg-Glasgow. Na północ od niej wyróżnia się jeszcze region Campbeltown, Islay, oraz Speyside. Ze względu na charakterystyczny profil aromatyczno-smakowy, wyodrębnia się również wyspy (poza Islay) jako osobną kategorię.

  • Lowlands - to tradycyjnie region, w którym whisky poddawana była potrójnej destylacji (obecnie stosowanej tylko w Auchetnoshan), a wytwarzana tam whisky jest delikatna, lekka, o akcentach kwiatowych. Najbardziej znane destylarnie to Rosebank, Glenkinchie, czy wspomniana już Auchentoshan.

  • Highlands - whisky wytwarzana tutaj to whisky pełniejsza, o bogatym kwiatowym aromacie i smaku. W przypadku destylarni usytuowanych na wybrzeżu, w ich produktach znajdziemy akcenty morskie - jodowość, słoność, wodorosty. Najbardziej znane destylarnie to Clynelish/Brora, Edradour, Oban, Dalwhinnie czy Glenmorangie.

  • Islay - na tej stosunkowo niewielkiej wyspie w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych usytuowane są najbardziej bodaj legendarne destylarnie, słynące z whisky o zdecydowanym, torfowo-jodowo-dymnym aromacie i smaku. Najbardziej znane spośród nich to Port Ellen (niestety, nieczynna i bez widoków na ponowne uruchomienie), Ardbeg, Lagavulin, Bowmore, czy Caol Ila.

  • Speyside - region wyodrębniony z Highlands, prawdziwe zagłębie szkockiego przemysłu gorzelniczego, skupiający około połowę szkockich destylarni. Whisky pochodząca stąd jest lekka, o akcentach owocowych. Często przynajmniej jej część dojrzewana jest w beczkach po sherry, co nadaje nieco cięższego, zdecydowanego smaku ostatecznemu produktowi. Wśród najbardziej znanych destylarni ze Speyside wymienić należy Glenfarclas, Glenlivet, Macallan, Glenfiddich, Cragganmore oraz Cardhu.

  • Campbeltown - to region bardziej historyczny niż faktyczne skupisko producentów whisky. Niegdyś, na początku XX wieku funkcjonowało tam kilkadziesiąt destylarni, w większości cieszących się doskonałą opinią. Jednak opinię tę wykorzystano do maksymalnego zwiększenia produkcji kosztem jakości. W rezultacie większość destylarni prędzej czy później upadło, uprzednio utraciwszy dobrą reputację. W tej chwili w Campbeltown (na krańcu półwyspu Kintyre) funkcjonuje destylarnia Springbank oraz Glen Scotia. W ostatnich latach uruchomiono również destylarnię Kilkerran (w miejscu dawnej destylarni Glengyle), ale na jej produkty będziemy musieli jeszcze poczekać dobrych parę lat.

  • Wyspy - to tak naprawdę sztucznie stworzona kategoria obejmująca destylarnie usytuowane na wyspach innych niż Islay, a mianowicie Mull, Skye, Jura oraz Orkady. Najbardziej znane destylarnie w tej kategorii to Talisker z wyspy Skye, oraz Highland Park z Orkadów.

Zapraszamy do zapoznania się z profilami poszczególnych destylarni.



Wstęp
Co to jest whisky?
Gatunki
Destylarnie
Historia
Jak się pije?
Produkcja
 
Aberfeldy
Aberlour
Allt-a-Bhainne
Ardbeg
Ardmore
Arran
Auchentoshan
Auchroisk
Aultmore
Balblair
Balmenach
Balvenie
Banff
Ben Nevis
Benriach
Benrinnes
Benromach
Bladnoch
Blair Athol
Bowmore
Braeval
Bruichladdich
Bunnahabhain
Caol Ila
Caperdonich
Cardhu
Clynelish
Coleburn
Convalmore
Cragganmore
Craigellachie
Dailuaine
Dallas Dhu
Dalwhinnie
Deanston
Dufftown
Edradour
Fettercairn
Glen Albyn
Glen Elgin
Glen Flagler
Glen Garioch
Glen Grant
Glen Keith
Glen Mhor
Glen Moray
Glen Ord
Glen Scotia
Glen Spey
Glenallachie
Glenburgie
Glencadam
Glendronach
Glendullan
Glenesk
Glenfarclas
Glenfiddich
Glenglassaugh
Glengoyne
Glengyle
Glenkinchie
Glenlivet
Glenlossie
Glenmorangie
Glenrothes
Glentauchers
Glenturret
Glenugie
Glenury
Highland Park
Imperial
Inchgower
Inverleven
Isle of Jura
Kilchoman
Kinclaith
Kininvie
Knockando
Knockdhu
Ladyburn
Lagavulin
Laphroaig
Linkwood
Littlemill
Loch Lomond
Lochside
Longmorn
Macallan
MacDuff
Mannochmore
Millburn
Miltonduff
Mortlach
North Port
Oban
Old Pulteney
Pittyvaich
Port Ellen
Rosebank
Royal Brackla
Royal Lochnagar
Scapa
Speyburn
Speyside
Springbank
St. Magdalene
Strathisla
Strathmill
Talisker
Tamdhu
Tamnavulin
Teaninich
Tobermory
Tomatin
Tomintoul
Tormore
Tullibardine
 
R E K L A M A