UWAGA! Obecna zawarto¶æ serwisu jest testowa - strona jest w trakcie tworzenia. 28.04.2024 Poniedzia³ek 13:57






Miltonduff


Region: Speyside
Status:
Dostêpno¶æ: nieznana

Miltonduff Distillery
Elgin, Morayshire IV30 3TQ
tel. +44 0 1343 547433
fax +44 0 1343 548802


lupa


Miltonduff-Glenlivet to jedna z kilku destylarni usytuowanych w Elgin, drugim co do znaczenia ośrodku przemysłu gorzelniczego w Speyside w Szkocji. Najpopularniejszą wersją Miltonduff jest 12-letnia single malt oraz 10-letnia, butelkowane przez bodaj najbardziej znanego niezależnego dystrybutora, firmę Gordon & MacPhail z Elgin. Ponadto na rynku spotykana jest szeroka gama wyrobów destylarni o różnym wieku i zawartości alkoholu (w tym również wersje cask strength). Whisky Miltonduff to trunek raczej łagodny, typowy dla Speyside, o wrzosowym, nieco torfowym aromacie z nutami wanilii, oraz delikatnym kwiatowym smaku z akcentami korzennymi i nutą torfu.

Destylarnia założona została w rok po złagodzeniu obciążeń podatkowych, to jest w roku 1824. Zbudowana została w miejscu, w którym wcześniej znajdował się młyn na terenie opactwa Pluscarden. Do dnia dzisiejszego zachowało się na terenie destylarni koło młyńskie przypominające wcześniejszą działalność w tym miejscu. W związku z obfitością doskonałej jakości wody i żyzną ziemią, na której uprawiano głównie jęczmień, w owym czasie w okolicy działało ponad pięćdziesiąt nielegalnych wytwórni whisky. Miltonduff korzysta do dzisiaj z wody potoku Black Burn, biorącego początek ze źródeł niedaleko samego opactwa. Pierwszymi operatorami destylarni byli panowie Andrew Pearey i Robert Bairn. W 1866 roku destylarnia przechodzi w ręce Williama Stuarta, do którego kilkanaście lat później dołącza Thomas Yool. Razem przeprowadzają rozbudowę destylarni i walnie przyczyniają się do zwiększenia jej mocy produkcyjnych.

W 1936 roku, na krótko przed przestojem w produkcji spowodowanym wybuchem II wojny światowej, destylarnia Miltonduff została zakupiona przez spółkę Hirama Walkera, Hiram Walker-Gooderham & Worts Ltd. To głównie za ich sprawą Miltonduff - oprócz produkcji whisky - staje się ważnym ośrodkiem badawczym dla całego niemal przemysłu gorzelniczego. Budynki destylarni mieszczą również laboratoria i centrum technologiczne, a sama destylarnia staje się polem doświadczalnym dla wielu nowatorskich rozwiązań. Warto tu wymienić chociażby nowy, bardziej ekonomiczny system ogrzewania alembików podczas destylacji zastosowany w latach sześćdziesiątych, wprowadzony w życie system odsysania niepożądanego dwutlenku węgla podczas fermentacji czy opracowanie i zastosowanie nowego rodzaju alembika, zwanego Lomond still, lub Mosstowie still - od nazwy produkowanej w nich whisky.

W 1955 roku, w rezultacie badań chemika, Alistaira Cunninghama, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na różnorodne gatunki whisky, opracowano nowy typ alembika, tzw. Lomond still. Różnica polegała na tym, że w szerszej niż zwykle szyjce umieszczono dodatkowe płytki rektyfikacyjne, które albo były napełniane zimną cieczą, albo pozostawiano suche, co miało wpływ na cyrkulację oparów wewnątrz alembika. W rezultacie otrzymano whisky o nieco odmiennym charakterze, którą nazwano Mosstowie. Produkcja Mosstowie - na przemian z regularną Miltonduff - trwała od 1964 do 1981 roku. W tej chwili można jeszcze zdobyć Mosstowie butelkowaną przez firmę Gordon & MacPhail w wyspecjalizowanych sklepach z whisky. Produkcję Mosstowie przerwano w 1981 roku z powodu dużego zapotrzebowania na Miltonduff (do produkcji blendu Ballantine's), a także ze względów technicznych - coś niedobrego działo się z owymi płytkami rektyfikacyjnymi. Inne destylarnie, które używały alembików typu Lomond still to Inverleven, Glenburgie i Scapa - wszystkie należące do spółki Hiram Walker.

Przez pewien czas destylarnia używała elementu "Glenlivet" w nazwie swoich produktów, lecz dość szybko zwyczaj ten zarzucono, podobnie jak w przypadku wszystkich innych destylarni, które do nazw swoich produktów dołączały owo swoiste określenie wysokiej jakości (Miltonduff znajduje się dość daleko od doliny rzeki Livet). W chwili obecnej w destylarni działają trzy zestawy alembików do podwójnej destylacji.

  

Wstêp
Co to jest whisky?
Gatunki
Destylarnie
Historia
Jak siê pije?
Produkcja
 
Aberfeldy
Aberlour
Allt-a-Bhainne
Ardbeg
Ardmore
Arran
Auchentoshan
Auchroisk
Aultmore
Balblair
Balmenach
Balvenie
Banff
Ben Nevis
Benriach
Benrinnes
Benromach
Bladnoch
Blair Athol
Bowmore
Braeval
Bruichladdich
Bunnahabhain
Caol Ila
Caperdonich
Cardhu
Clynelish
Coleburn
Convalmore
Cragganmore
Craigellachie
Dailuaine
Dallas Dhu
Dalwhinnie
Deanston
Dufftown
Edradour
Fettercairn
Glen Albyn
Glen Elgin
Glen Flagler
Glen Garioch
Glen Grant
Glen Keith
Glen Mhor
Glen Moray
Glen Ord
Glen Scotia
Glen Spey
Glenallachie
Glenburgie
Glencadam
Glendronach
Glendullan
Glenesk
Glenfarclas
Glenfiddich
Glenglassaugh
Glengoyne
Glengyle
Glenkinchie
Glenlivet
Glenlossie
Glenmorangie
Glenrothes
Glentauchers
Glenturret
Glenugie
Glenury
Highland Park
Imperial
Inchgower
Inverleven
Isle of Jura
Kilchoman
Kinclaith
Kininvie
Knockando
Knockdhu
Ladyburn
Lagavulin
Laphroaig
Linkwood
Littlemill
Loch Lomond
Lochside
Longmorn
Macallan
MacDuff
Mannochmore
Millburn
Miltonduff
Mortlach
North Port
Oban
Old Pulteney
Pittyvaich
Port Ellen
Rosebank
Royal Brackla
Royal Lochnagar
Scapa
Speyburn
Speyside
Springbank
St. Magdalene
Strathisla
Strathmill
Talisker
Tamdhu
Tamnavulin
Teaninich
Tobermory
Tomatin
Tomintoul
Tormore
Tullibardine
 
 
R E K L A M A